השקעה בתעודות סל (כיצד לבחור את תעודת הסל הטובה ביותר)

עם אלפי תעודות סל העומדות לרשות המשקיעים, בחירת הקרן הנכונה יכולה להיות משימה מפחידה. אבל זה לא חייב להיות – אם אתה לוקח את זה צעד אחר צעד אתה יכול לצמצם במהירות את הרשימה לאלה שעונים הכי טוב על הצרכים שלך.

הצעד הראשון שלך צריך להיות לוודא שאתה יודע בדיוק מה הם תעודות הסל, יעדיהם וסוגי הכספים השונים הקיימים. סקרנו כאן את הנושאים האלה בפירוט.

כשמחפשים תעודות סל מתאימות תוכלו להשתמש בסינון קרנות כמו תעודת סל, ETF.com או ההקרנה של יאהו כְּלִי. בעזרת כלים אלה תוכלו להתחיל לסנן את הרשימה על פי מאפייני הקרן המפורטים להלן.

תעודות סל של קרן אינדקס

תעודות סל מנוהלות באופן פסיבי – שהוא רובן ככולן – עוקבות אחר מדד. לכן, כשאתה משקיע בתעודת סל, מה שאתה באמת עושה הוא להחליט לעקוב אחר מדד. אז ההחלטה על מסלול האינדקס הנכון היא הצעד החשוב ביותר.

אם אתה עומד לבצע השקעה ראשונה בתעודות סל, המטרה המיידית שלך צריכה להיות חשיפה מגוונת למניות. שוק המניות עלה על פני כל יתר סוגי הנכסים בטווח הארוך ומעט מאוד משקיעים מצליחים לנצח את התשואות של מדדי השוק הראשי. מסיבה זו, נקודת המוצא שלך צריכה להיות תעודת סל העוקבת אחר מדד כותרות של החברות הגדולות ביותר.

עבור רוב המשקיעים, S&מדד P500 הוא מקום טוב להתחיל בו, מכיוון שהוא כולל את 500 החברות הגדולות והמצליחות ביותר בצפון אמריקה. עם זאת, תוכלו לשקול גם אינדקס גלובלי כמו מדד העולם MSCI. אתה יכול גם לפזר את ההשקעות שלך על מדד ארה”ב, מדד אירופי ומדד גלובלי.

זכור שחלק מהמדדים הגלובליים אינם כוללים מניות בארה”ב, בעוד שאחרים לא. אם אתה רוצה להשקיע רק בקרן גלובלית אחת, עליך לכלול קרן עם חשיפה לארה”ב. אם אתה רוצה להשקיע בקרן אמריקאית ובקרן גלובלית, קרן גלובלית לשעבר אמריקאית תהיה מתאימה יותר.

כמה תעודות סל עוקבות אחר אינדקסים שנבנו במיוחד עבור הקרן. זה בסדר, אבל כדאי לבדוק שהמדד משוקלל לפי שווי שוק וכולל לפחות 75% משווי כל המניות הרשומות בשוק נתון..

תעודות סל מתמחות

 ברור שיש עוד המון תעודות סל שלא עוקבות אחר מדדי שוק רחבים. חלק מהקרנות עוקבות אחר מחלקות נכסים ספציפיות, מגזרים, אזורים או מדינות, בעוד שאחרות מסננות ניירות ערך לפי קריטריונים אחרים. את כל הכספים הללו ניתן להוסיף לתיק ליבה של תעודות סל כלליות כדי לנסות לשפר את הביצועים או להפחית את הסיכון.

כאן נכנס הידע והניסיון שלך. ככל שתלמד יותר על השקעות, תוכל להוסיף מוצרים מתוחכמים יותר לתיק העבודות שלך. כדי להתחיל איתך אולי תרצה להוסיף תעודת סל לאג”ח, ולהגדיל את החשיפה שלך למגזר אחד או שניים, אבל אתה לא צריך למהר לעשות יותר מזה.

שגיאת ביצועים ומעקב

מרבית מוצרי ההשקעה מגיעים עם אזהרה בנוסח “ביצועי העבר אולי אינם מעידים על ביצועים עתידיים.” זה נכון לגבי תעודות סל כמו לגבי כל מוצר אחר. למעשה, הביצועים האחרונים של תעודת סל לא אמורים להיות בכלל דאגה.

מטרת ההשקעה הפסיבית היא לעקוב באופן פסיבי אחר ביצועי שוק המניות – לא לרדוף אחר הכספים שהציגו ביצועים טובים לאחרונה..

עבור תעודות סל משהו שנחשב הוא שגיאת המעקב. זה מודד את ההבדל בין ביצועי הקרן לבין ביצועי המדד שהיא עוקבת אחריו. שגיאת מעקב נובעת מהוצאות מסחר מסוימות ומהנפקות נזילות בשוק הבסיס. אם מדד כולל ניירות ערך עם נזילות נמוכה, סביר להניח ששגיאת המעקב תהיה גבוהה יותר.

ניתן לצפות לשגיאות מעקב קלות ובדרך כלל אין משמעות רבה בביצועים לטווח הארוך. עם זאת, אם שגיאת המעקב היא יותר מ -1% בשנה, כדאי שתקדיש תשומת לב רבה יותר.

יש לקחת בחשבון את שגיאת המעקב יחד עם יעדי הקרן וביצועי המדד. אם מדד מחזיר 50% ושגיאת המעקב היא 2%, זה לא עניין גדול במיוחד. אך אם מדד מחזיר 5% ושגיאת המעקב היא 2%, אתה עלול להפסיד 40% מהתשואה הצפויה שלך.

מדוע יחס הוצאות

אחת מנקודות המכירה הגדולות ביותר של תעודות סל היא העמלות הנמוכות שלהן. בעבר היה מקובל שקרנות נאמנות גובות דמי ניהול שנתיים של יותר מ -1%, אך כיום משקיעי תעודת הסל יכולים לחמוק מעמלות הנמוכות בכ- 0.1% – ירידה של 90% בעמלות. למעשה, כמה קרנות אפילו לא גובות דמי ניהול.

המציאות היא שכל יחס הוצאות הנמוך מ- 0.15% יכול להיחשב זול. כל עוד יחס ההוצאות הוא מתחת לרמה זו, זול יותר אינו בהכרח טוב יותר. אם אתה מחליט בין שתי קרנות ואחת גובה 0.07% ואילו השנייה גובה 0.12%, כנראה שגורמים אחרים חשובים יותר מהעמלה..

המצב משתנה כאשר מתחילים לשקול קרנות מתמחות יותר. קרנות ממוקדות מגזר גובות 0.15 עד 0.3%, בעוד קרנות ממוקדות בענף גובות באזור של 0.3% עד 0.6%. קרנות מתוחכמות יותר כמו בטא חכמה, קרנות ממונפות והפוכות גובות עד 1.5% וקרנות מנוהלות באופן פעיל יכולות לגבות עד 5%!

עבור כל תעודת סל עם יחס הוצאות גדול מ- 0.2%, תצטרך לשקלל את העמלה מול היתרונות כביכול של השקעה בקרן. ייתכן שתהיה מוצדקת עמלה גבוהה יותר, אך עליכם גם להיות בטוחים שהקרן תעשה את מה שהיא אמורה לעשות. זה המקום שבו ביצועי העבר עשויים להיות בעלי ערך מסוים – לאו דווקא מבחינת תשואות, אלא תנודתיות, תשואת דיבידנד ומדדים אחרים.

תקופת ההחזקה הצפויה שלך רלוונטית גם כאשר בוחנים עמלות. אם תקופת ההחזקה קצרה, תשלמו למעשה חלק זעיר מדמי הניהול השנתיים – אך תשלמו עמלה בתדירות גבוהה יותר..

עמלות נוספות לחישוב

בתיאוריה, יחס ההוצאות של תעודת סל כולל את כל דמי הניהול ואת העלויות התפעוליות של ניהול קרן. עם זאת יש עלויות מסוימות שאינן כלולות. הגדולות שבהן הן עמלות העסקה שהקופה גובה בעת רכישת וניירות ערך, כולל עמלות, פריסת הצעות מחיר ועלויות המובנות במוצרים נגזרים..

עלויות אלה יבואו לידי ביטוי בשגיאת המעקב, אך בדרך כלל ככל שהקרן מתוחכמת יותר כך עלויות אלו יהיו גבוהות יותר.

נזילות תעודות סל ו- AUM

נזילות תעודת הסל ונזילות ניירות הערך שהיא מחזיקה משפיעים על מחיר הכניסה והיציאה למשקיעי תעודת הסל. אם מחיר ההצעה וההצעה יהיה קרוב ל- NAV של הקרן, תצטרך הוצאה נוספת קטנה כאשר אתה קונה או מוכר מניות בתעודת הסל. אז הרבה יותר זול להחזיק בקרנות עם מרווחים צמודים.

מרווח ההצעות להצעת מחיר לתעודת סל נשמר על ידי מקבלי שוק שיוצרים ופותרים גם יחידות בכדי לספק את הביקוש. שני גורמים משפיעים על יכולתם לשמור על התפשטות הדוקה. ראשית, בקרנות גדולות יש יותר היצע וביקוש שוטף ממשקיעים אחרים, מה שמקל על שמירה על פער גדול. ככלל אצבע, בקרן אמורה להיות נכס של 100 מיליון דולר ומעלה, אך בהחלט לא פחות מ -10 מיליון דולר.

הגורם השני הוא נזילות ניירות הערך בקרן. יצרני השוק יכולים גם ליצור ולממש יחידות כדי לקיים שוק נזיל. כאשר הם עושים זאת, הם קונים ומוכרים את ניירות הערך עבור הקרן. אם מרווח הצעות המחיר עבור ניירות ערך אלו הוא רחב מאוד, העלות תתורגם לפער רחב יותר עבור תעודת הסל עצמה.

מבנה מנפיק וקופות

קרנות הנסחרות בבורסה קיימות כישויות נפרדות ממנפיקיהן, והמשקיעים מוגנים היטב על ידי החקיקה לפיה הם מוסדרים. עם זאת, מנפיק עדיין יכול לנהל את הקרן בצורה לא יעילה, מה שיוביל לעלויות עסקה גבוהות יותר. מסיבה זו, עליך לשקול את הרקורד של המנפיק.

ענקיות תעודת הסל העולמיות הן iShares / Blackrock, Vanguard, State Street / SPDR ו- Invesco. מנפיקים בולטים נוספים הם XTrackers, Schwab, First Trust, VanEck, Lyxor, WisdomTree ו- ProShares. בנוסף, בנקים גלובליים גדולים כמו JP Morgan ו- UBS מנפיקים תעודות סל. לחברות אלו יש רקורדים טובים, אך אם אתם שוקלים קרן ממנפיק אחר, כדאי שתחקרו על החברה ועל המוניטין שלה..

אם קרן שאתה שוקל היא תעודת סל (בורסאית), כדאי לבדוק את מידת האשראי והמצב הכלכלי של המנפיק..

סיכום

תמיד כדאי לזכור את היעדים שלך בבחירת תעודות סל. תעודות סל ממונפות והפוכות הן לרוב כלי מסחר. אם המטרה שלך היא לסחור בשוק באופן פעיל, אז אלה עשויים להיות כלים מתאימים. אבל אם המטרה שלך היא לבנות תיק השקעות ארוך טווח, העדיפות שלך צריכה להיות תעודות סל חסכוניות העוקבות אחר אינדקסים שיורכבו לאורך זמן. המלכודת שלעיתים קרובות נופלים בה המשקיעים היא מרדף אחר ענפים ותעשיות ‘חמות’ או השקעה בקרנות עם ביצועים היסטוריים חזקים. למשקיעים ארוכי טווח, מדד עם חשיפה להרבה סקטורים ולחברות רווחיות עם מודל עסקי מוכח, יהיה טוב יותר להתמודד עם הסופות שיתרחשו בהכרח בדרך..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner