כיצד פועלים “חוזים חכמים”?

חוזים חכמים מאפשרים אוטומציה של היבטים מסוימים בפונקציונליות של פלטפורמה. הסכמים דיגיטליים אלה מבצעים פעולות קבועות מראש עם קבלת נכס דיגיטלי או מטבע קריפטוגרפי. כיום משתמשים בחוזים חכמים בכל מקום במרחב הבלוקצ’יין, אך זה לא תמיד היה המקרה. בואו ניקח שנייה לבחון כיצד נוצרו הפרוטוקולים המועילים הללו לראשונה, וכיצד הם פועלים ללא צורך בהתערבות של צד שלישי.

תפיסת החוזה החכם המקורי קודמת למטבעות קריפטוגרפיים בארבע עשרה שנים. באופן אירוני, האיש שזוכה לפיתוח חוזים חכמים הוא לא אחר מאשר הביטקוין הידוע ניק סאבו. אנשים רבים מאמינים שניק הוא למעשה סאטושי נקאמוטו בגלל עבודותיו הקודמות.

ניק מפורסם תיאוריה על ביטים שמירת ערך תוך שימוש במערכת הוכחת עבודה חמש שנים לפני קיום הביטקוין. הוא תמיד היה חלוץ בקריפטוספייס. בשנת 1994 פרסם ניק את קוד החוזה החכם שלו לציבור. הוא גם טבע את הביטוי “חוזה חכם”.

ניק סאבו דרך TMNews

ניק סאבו דרך TMNews

מדוע יש צורך ב”חוזה חכם “?

כל חוזה חכם מכיל ארבעה עיקרי ליבה. ראשית, אתה צריך את נושא החוזה. הנושא הוא מה שנותן לחוזה שלך גישה למוצרים או לשירותים שהחוזה שולט בהם. שנית, אתה זקוק לחתימות דיגיטליות (מפתחות פרטיים) מכל המעורבים בחוזה. חתימות אלה הן שיוזמות את החוזה. לאחר מכן, מגיע מפרט של תנאי החוזה. בחלק זה אתה מתאר את רצף הפעולות המדויק שמתחיל עם ביצוע החוזה. לבסוף, אתה זקוק לפלטפורמה מבוזרת. רשת בלוקצ’יין שומרת על החוזה החכם מיותרת ובטוחה מפני שינויים.

רכיבי חוזה חכמים

  1. נושא החוזה
  2. חתימה דיגיטלית
  3. תנאי החוזה
  4. פלטפורמה מבוזרת

כיצד משתמשים ב”חוזים חכמים “?

יש אינסוף שימושים בחוזה חכם. חוזים חכמים עוזרים לכם להחליף נכסים דיגיטליים ובעולם האמיתי. חוזים חכמים חיים בבלוקצ’יין ולא ניתן לשנות אותם. אבטחה נוספת זו הופכת את ההסכמים הדיגיטליים הללו לאידיאליים עבור תרחישים עסקיים רבים.

חוזים חכמים ב- ICO

הצעות מטבע ראשוניות (ICO) משתמשות בפרוטוקולי חוזה חכמים במהלך אירועי מימון המונים שלהם. החוזים החכמים עוקבים, מחשבים, מעניקים ומפיצים אוטומטית את הכספים שנשלחו בין החברה למשקיע. תכנות החוזים החכמים מאפשרת אוטומציה של התהליך כולו.

אוטומציה זו מאפשרת לחברות לקבל מימון מקהל רחב יותר. עומס העבודה של החברה אינו מוגבר, אך חשיפת הגיוס של החברה מתרחבת. האופי הכל כללי של אסטרטגיה זו עזר לדחוף את ה- ICO לרשום מספרים השנה. אחד להגיש תלונה מראה כי נפח ה- ICO כבר הוכפל במספרי השנה האחרונה בחודש מאי.

חברות מסורתיות מסתכלות על חוזים חכמים

חברות מסורתיות ממשיכות להיכנס לזירת החוזים החכמים ככל שנמשכת שילוב הבלוקצ’יין. כיום קיימות פלטפורמות המשתמשות בחוזים חכמים כמעט לכל דבר, כולל נדל”ן, השקעות, תמלוגים, בחירות, לוגיסטיקה ועוד..

“חוזים חכמים” המופעלים על ידי Ethereum

המטבע הקריפטוגרפי, Ethereum, ידוע בעיקר בזכות הצגת רעיון החוזה החכם לקריפטוספייס. פרוטוקול ERC-20 של Ethereum משתמש בחוזים חכמים כדי לעזור ביצירת והפצה של אסימונים אוטומטיים. ERC-20 הוא ללא ספק פרוטוקול הנפקת האסימונים הנפוץ ביותר בשוק.

קידוד חוזה חכם של Ethereum דרך Ethereum.org

קידוד חוזה חכם של Ethereum דרך Ethereum.org

ויטליק בוטרין, המפתח של אתריום מתאר חוזים חכמים כתוכנית ש”מאמת אוטומטית תנאי וקובע אם הנכס צריך לעבור לאדם אחד או בחזרה לאדם ששלח אותו או שילוב כלשהו.”Ethereum משתמש בפרוטוקול שכבה שנייה כדי להשיג יכולות חוזיות חכמות מבלי ליצור עומס נוסף בבלוקצ’יין.

פיתוח חוזים חכם

מכיוון שאת’ריום העלה את המודעות לחוזים חכמים, נכנסו מודלים חוזים חכמים מורכבים ומתקדמים יותר לקריפטוספייס. פלטפורמות כגון EOS, סטלר, ו NEO להשתמש במנגנוני קונצנזוס פחות בזבזניים בהשוואה למערכת הוכחת העבודה הקיימת עם Ethereum.

חוזים חכמים מסירים את המתווך מהרבה מהמערכות העסקיות הנפוצות ביותר כיום. האופי חסר האמון של פרוטוקולים אלה מאפשר לעסקים ולמשקיעים את היכולת להגביר את היעילות והאבטחה בו זמנית. אתה צריך לצפות לשילוב נוסף של טכנולוגיה זו במערכות עסקיות מסורתיות ככל שיותר פלטפורמות ייכנסו לשוק.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner