לרכוב על הגל: ההווה והעתיד של נזילות מבוזרת – OKExDeFi שולחן עגול

ב- OKEx אנו מסתכלים כל העת לעתיד – ואנו מאמינים שמשמעותו DeFi. 

כדי להפיץ את המסר, המנכ”ל שלנו, ג’יי האו, מקיים סדרת שיחות שולחן עגולה #OKExDeFi וירטואלית חדשה עם מנהיגים מענפים שונים כדי לדון בהתקדמותם, בתובנותיהם ובתוכניות העתידיות שלהם ב- Defi..

בשולחן העגול הזה, ג’יי מראיין את נייט הינדמן, ראש הצמיחה בבנקור, ואת ג’יי ג’ו, ה- CMO בלופרינג. Bancor הוא פרוטוקול נזילות בשרשרת המאפשר חילופי אסימונים אוטומטיים ומבוזרים ב- Ethereum ובכל רחבי רשת. Loopring הוא פרוטוקול חילופי ותשלומים של Ethereum ZK-Rollup.

להלן נקודות השיא המרכזיות מהשולחן העגול.

ג’יי האו: החששות הביטחוניים עדיין נותרו מכשול לאימוץ נרחב של חילופי מבוזרים, כפי שמשתקף מהניצול האחרון של באלאנסר בסך 500,000 דולר.. 

כמו חילופי מרכזיים, כיצד DEXs יכולים לתת למשתמשים ביטחון רב יותר במניעת פריצות – מנקודת מבט טכנית?

נייט: אז, הייתי רוצה לחשוב שיש את המושג נוגדות שבירה – הרעיון שככל שתלחיצו משהו ותקפו אותו, כך הוא מתחזק. זה מרפא מהתקפות אלה וככל שהוא מתחזק. אז, אני חושב שאנחנו עדיין נמצאים במרחב אנטיפיורי עם DeFi. תבחין כי בכל פעם שיש פגיעות בחוזה חכם – בניגוד למוסדות ריכוזיים או מוסדות פיננסיים מסורתיים, יש סוג של שקיפות מוגבלת למה שבאמת גרם לבעיה וכיצד נוכל למנוע אותה בעתיד. 

במרחב DeFi, מכיוון שרוב המוצרים הללו משיקים קוד פתוח, זה באמת האתוס של התעשייה, שבכל פעם שיש פגיעות, כולם יודעים בדיוק מה קרה. אתה יכול לעקוב אחר זה בזמן אמת, ויש המון ניתוחים. אני חושב שזה חלק מתהליך ההפכה לאנטי-שביר. אני בעצם רואה את הדברים האלה קורים בזמן אמת, יודע בדיוק כיצד למנוע אותם, או להפחית את הסיכון בעתיד. ופתאום, כל סוג של פרויקט DeFi יכול להתאים ולשנות את המערכות שלהם כדי להבטיח שהם מוגנים מפני סיכונים אלה בעתיד.. 

יחד עם זאת, אין ביקורת או כמות של שפע של באגים לא חסין כדורים. אני חושב שהאופי הלא-משמורני של הרבה מהפרויקטים הללו, עבור הסוחרים, הוא מכריע – שלא תוותרו על הבעלות על האסימונים שלכם. ואם אתה פועל כספק נזילות, אתה יודע שאתה עושה זאת באופן שאתה יודע היטב את הסיכונים ותוכל למדוד אותם כמשתמש. אני חושב שהשקיפות ואופי הקוד הפתוח מאפשרים למשתמשים שמספקים נזילות ונועלים את האסימונים שלהם בחוזים חכמים אלה באמת למדוד אותם בצורה טובה יותר.. 

ג’יי ג’ו: אם כבר מדברים מנקודת מבט של פרויקט, המטרה שלנו היא שהוצאנו הרבה כסף על ביקורת אבטחה כדי לשפר את אבטחת הקשר החכם שלנו. אנו כן מזמינים מבקרים חיצוניים לבוא לבדוק את החוזים החכמים שלנו, ואנחנו מעניקים הרבה תוכניות שפע לקהילות ומזמינים את כל אותם אנשים מוכשרים לבוא לבדוק את החוזים החכמים שלנו. זה הטייק אווי שלנו. אני חושב שאין הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות במרחב הזה כרגע. 

ג’יי האו: נכון לעכשיו, רוב יישומי DeFi בנויים על Ethereum. אוהבי DeFi רבים צופים כי Ethereum 2.0 ישפר את יכולת הרחבה והאבטחה שלו. 

באיזו דרך ההשקה של Eth2 תסייע בפיתוח בורסות מבוזרות?

ג’יי ג’ו: למען האמת, ל- Ethereum 2.0 יש עוד דרך ארוכה לעבור. גם אם אתה עוקב אחר הטוויטר של Vitalik, אתה יכול לראות שהוא כל הזמן מעודד אנשים להשתמש ב- ZK-Rollup מכיוון ש- Eth2 לא יגיע בקרוב – זה עלול לקחת עוד שלוש עד חמש שנים לטעמם של משתמשים מעשיים. נכון לעכשיו, יש רק את פתרון ה- Scaleup של Rollup לשימוש אנשים. נכון לעכשיו, ZK-Rollup היא אחת הדרכים הטובות ביותר מבחינתך להגדיל כי היא לא תוותר על שום אבטחה לפרויקט שלך. פתרון אפס הידע הוא פתרון דו-מימדי שכבה על Ethereum, המאפשר תפוקה גבוהה יותר ועסקאות בשנייה ועלויות נמוכות בהרבה, מבלי לוותר על ניירות ערך. ל- Loopring ו- Metlab כבר יש ZK-Rollup המאפשר למשתמשים לעבד עסקאות באופן מיידי. וכל עוד אתריום קיים, כל הנכסים שלך הם בשליטתך לחלוטין. נכון לעכשיו, זה כבר אלף פעמים מהיר וזול יותר מהיישום הרגיל של שכבה-אחת מבוזרת. 

נייט: אני חושב שאנחנו מרגישים קצת דומים – אנחנו מאוד נרגשים מכך ש- Eth2 תוריד דרמטית את העלויות ותגדיל את התפוקה בצורה דרמטית, אבל אנחנו לא מחכים שזה יקרה. אנו בוחנים באופן פעיל שילוב של פתרונות שכבה-שתיים כדי להוזיל את העלויות האלה לפני Eth2 ונרגש מאוד ש- Eth2 סוף סוף יימסר – אבל אתה יודע, כמו שאמרנו במהלך כל השיחה הזו בשבועות האחרונים, גז העלות איימה באמת על DEX ויישומי DeFi, גם מנקודת מבט של סוחר וגם מנקודת מבט של חקלאי תשואה. כספק נזילות, כשאתה מנסה לבצע אופטימיזציה, ואתה יודע, להקפיץ תשואה בין פרוטוקולים שונים, אתה צריך לוודא שהתשואות שלך לא נקצצות לחצי מעלות הדלק. אז אנו נרגשים לקראת Eth2, אך איננו עוצרים את נשימתנו ומשלבים באופן פעיל פתרונות שונים ומיטבים את החוזים החכמים שלנו בכדי להפחית באמת את צריכת הדלק.. 

ג’יי האו: מגניב. יש אנשים שעשויים לחשוב שחילופי מרכזים הם רק המתחרים הישירים של ה- DEX. אני לא חושב שכן, והקשר שלנו דומה יותר לשותפויות כרגע. 

מה פרויקטים של DeFi מקווים ש- OKEx תעשה כדי להפוך את מרחב ה- DeFi לאטרקטיבי יותר עבור שחקנים מרכזיים?

נאט: אני חושב שהחלפות ריכוזיות הן שחקנים טבעיים לשילוב הרבה מהפרוטוקולים האלה של DeFi. אני חושב שאנחנו כבר מתחילים לראות מרכזיות ריכוזיות הבונות ממשקים המאפשרים למשתמשים להמר על האסימון שלהם – אתה יודע, כשאני קונה את האסימונים שלי בבורסה מרכזית, מדוע לא להמר גם עליהם? אם אני קונה אסימון של DeFi ואני רוצה להוציא אותו לעבודה ולייצר תשואה, נראה שממשקי חילופי ריכוז הם באמת מקומות טבעיים לעשות זאת. לכן, אם אני רוצה לשים את האסימון שלי בתוך יצרני שוק אוטומטיים כדי לייצר תשואה, ואם אני יכול לעשות זאת בתוך לוח המחוונים שלי ב- OKEx, אני חושב שזה יהיה ממש מרגש. משתמש לא צריך לעזוב את פלטפורמת OKEx לשם כך. אז זו התקווה שלי – שעם כל נכסי ה- DeFi השונים הללו, רמת החדשנות באמת לא מצליחה במונחים של גידול תשואות ומשיכת תשואה. 

אני חושב שאולי, חלק מפרוטוקולי DeFi באמת פחות ממוקדים ויש להם פחות יכולת לבנות חוויות משתמש חלקות במיוחד, וזה מרגיש שיש התאמה טבעית לאותם חוויות משתמש בממשקי חילופי מרכזיים. לכן, אני מקווה שסוגי השותפויות האלה יופיעו יותר ויותר. 

ג’יי ג’ו: מלבד החלק הזה, לדעתי, אני גם מקווה שה- OKEx יוכל להמשיך ולהביא משתמשים נוספים מהעולם האמיתי, וכך הם יכולים להביא גישה מהעולם האמיתי למטבעות קריפטוגרפיים. זה יגדיל את כל המערכת האקולוגית של הצפנה ויחנך אותם לגבי קריפטוגרפיה – מכיוון שכולנו יודעים שאנשים לא עוברים מאפס ל- DeFi מייד. רוב האנשים הם מאפס לקריפטוגרפי ל- DeFi. DeFi מיועד יותר למשתמשים מתקדמים. אם OKEx יכול להביא יותר אנשים לקריפטו, זה אומר שיש לנו יותר דרכים לחנך אנשים ולשדרג למשתמשי DeFi. 

ג’יי האו: שאלה אחרונה: הצע מילה אחת לתאר את עתידו של DeFi. ולמה?

נייט: המילה היחידה שלי היא "גִישָׁה" – וזה לא רק "גִישָׁה" לשירותים עצמם. אז אני לא מתייחס רק לזה שקל יותר לסחור, למשל, אלא גם "גִישָׁה" מבחינת בעלות. לפתע, משתמשים רבים – משתמשים שאינם קשורים – יכולים להחזיק חתיכה קטנה או חלק גדול של פרוטוקול DeFi ולהשתתף בממשל וליצור חלק מהרווחים של אותו פרוטוקול, אשר היו שרשרת לחלוטין במנהל שקוף. והפצה מסוג זה – הכנסות מפרוטוקולים – מחייבת אותך להיות פרוטוקול מלא שרשרת ושקוף ומבוזר. לכן, הגישה לבעלות בקרב מספר בלתי מוגבל של משתמשים שאינם קשורים, לדעתי היא מושג חזק ביותר, ומשהו שנראה רק עלייה בחודשים ובשנים הבאות. 

ג’יי ג’ו: אולי אוכל לומר "מינוף" מכיוון ש- DeFi עכשיו יכול לעזור לנו ליצור מינוף בצורה הרבה יותר קלה. 

הערת העורך: טקסט זה דוחק מעט ונערך לשם הבהרה.

הצטרף לערוצים שלנו כדי ללמוד עוד על blockchain, cryptocurrency ו- DeFi:

ג’יי האו, מנכ”ל OKEx 

https://twitter.com/JayHao8

https://www.linkedin.com/in/jayhaookex/

רשמי OKEx

https://twitter.com/OKEx

https://www.linkedin.com/company/okex/

https://www.facebook.com/okexofficial/

קרדיט לאורחי השולחן העגול #OKExDeFi שלנו:

נייט הינדמן, ראש הצמיחה @ Bancor

https://twitter.com/natehindman

https://www.linkedin.com/in/nathanielhindman/

בנקור

https://twitter.com/Bancor

https://www.linkedin.com/company/bancor-foundation/

ג’יי ג’ו, CMO @ Loopring

https://twitter.com/jay_loopring

https://www.linkedin.com/in/thatjayzhou/

לולינג

https://twitter.com/loopringorg

https://www.linkedin.com/company/loopring/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner