אורקלים של Blockchain ושימוש ב- DeFi: האם הייפ או חומר מניע את השוק?

עליית אסימוני האורקל ותפקידם בשוק DeFi

לצד פיצוץ של עניין במימון מבוזר, או DeFi, אחד מסיפורי ההצלחה הקריפטיים הגדולים, אם כי שקטים יותר, של שנת 2020 הוא זה של אורקל הבלוקצ’יין. באופן כללי, אורקל בלוקצ’יין הוא שירות המאפשר לחוזים חכמים – כלומר חוזים לתכנות מבוססי בלוקצ’יין – לגשת לנתונים שאינם מאוחסנים בבלוקצ’יין. נתונים אלה יכולים להיות מחיר של נכס, תוצאות בחירות, מידע על שרשרת האספקה ​​או אפילו איזו קבוצה זכתה במשחק כדורגל.

אמנם יש אופטימיות ניכרת לגבי האופן שבו חוזים חכמים יהפכו ענפים רבים, ללא מקור אמין של נתונים מחוץ לרשת, אך התועלת שלהם מוגבלת מאוד. במעגלים הצפנים, בעיה זו כמעט אינה חדשה. עם זאת, הרזולוציה המוצלחת שלה היא קריטית אם לטכנולוגיית blockchain וטכנולוגיות חוזיות חכמות יש השפעה כזו שרבים לְהֶאֱמִין הם מסוגלים.

במאמר זה, OKEx Insights בוחן את עלייתם של שירותי אורקל בלוקצ’יין ואת שווי השוק הצומחים במהירות של הפלטפורמות המספקות אותם. אמנם יש בהחלט ביקוש לשירותי אורקל מבוזרים, אך אנו שוקלים אם מדובר בפועל בפועל או פשוט ספקולציות המביאות את המחירים העולים של אסימונים של פלטפורמות אורקל – כלומר LINK של Chainlink, BAND של BandChain, NEST של Nest Protocol ו- TRB של Tellor..

שנת האורקל?

עם שווי שוק משולב עכשיו מתקרב ל -6 מיליארד דולר, מטבעות קריפטוגרפיים שמקורם ביישומי שירות אורקל הם מהמדוברים ביותר בתעשייה כיום. לאחר שאיבת למעלה מ -600% במהלך 12 החודשים האחרונים, אסימון ה- LINK של מנהיג השוק תופס כרגע את המקום החמישי מבחינת שווי השוק באתר השוואת הצפנים. CoinGecko.

המתחרים בפרוטוקול אורקל שהושקו לאחרונה חוו באז דומה. NEST, BAND ו- TRB עלו בכ -90%, 170% ו -240% בהתאמה רק ב -30 הימים האחרונים. עם מה שנראה כמעט כל פרויקט שטוען כי פתר את בעיית אורקל הבלוקצ’יין כשרואה עליית מחירים מטאורית, ברור שהרעיון של אורקלות בלוקצ’יין מושך את ציבור משקיעי הצפנה..

היסטוריה קצרה של בעיית האורקל

הרבה לפני לידת המטבע הקריפטוגרפי, השירותים של חוזים חכמים היו ברורים לחלקם. כתב בשנת 1996, הקריפטוגרף החזון וחוקר המשפטים ניק סאבו טבע את המונח. הוא הגדיר חוזים חכמים כ "מערכת הבטחות, המפורטת בצורה דיגיטלית, כולל פרוטוקולים במסגרתם הצדדים מקיימים את ההבטחות הללו."

בדומה לסאבו, היוצר של ביטקוין (BTC) זיהה את התפקיד של חוזים חכמים יכול למלא בכלכלה מבוזרת עתידית. בשנת 2010 הבחין הקריפטוגרף ומפתח הביטקוין המוקדם גאווין אנדרסן פונקציות המקודדות לביטקוין שהיו אז לא פעילות. כשאנדרסן שאל סאטושי נקאמוטו על הפונקציות האמורות, הם השיבו:

“העיצוב תומך במגוון אדיר של סוגי עסקאות אפשריות שתכננתי לפני שנים. עסקאות נאמנות, חוזים אגרות חוב, בוררות צד ג ‘, חתימה מרובת צדדים וכו’. אם הביטקוין יתפוס בגדול, אלה דברים שנרצה לחקור בעתיד, אך כולם היו צריכים להיות מתוכננים בהתחלה כדי ודא שהם יתאפשרו בהמשך. “

כמה שנים מאוחר יותר, מפתח Bitcoin מוקדם נוסף הדגיש את החשיבות העתידית של חוזים חכמים. מדבר ב ביטקוין 2012 לונדון, מייק הרן הביא מספר דוגמאות שבהן כסף לתכנות יכול להגביר את היעילות ולהפחית את הסיכון במגוון תהליכים. הם כללו קביעת צוואה אוטומטית, מכירת רכב מבלי שמתווך או שהמוכר בכלל היה נוכח פיזית, ולשמחת הקהל, מערכת פיננסית עתידית שבה חוזים חכמים החליפו צדדים שלישיים מהימנים – כלומר בנקים..

בעוד שדוגמת הירושה של הרן בוודאי השתמשה באורקל מסוגים שונים (במקרה של פטירתו של הסב, חוזה חכם היה מתייחס לרישום מקרי מוות לאומי), אך רבים מהניואנסים שישלטו בדיון מאוחר יותר נותרו ללא טיפול. עם זאת, הם יגיעו לידי ביטוי סביב השקתו של את’ריום בשנת 2015.

ה נייר לבן אתריום הודה בצורך באורקלים במסירת נתונים שאינם בלוקצ’יין ליישומי בלוקצ’יין. עם זאת, היא מסרה כי “עדיין יש צורך במקור מהימן” בכדי לספק מידע שאינו יליד שום בלוקצ’יין.

כמוסבר במאמרי מפתחים בולטים באותה תקופה – כמו גם מייסד שותף של את’ריום, ויטליק בוטרין – להסתמך על מקור מידע כזה יהיה רצוף בעיות אבטחה. בין החששות היו הפוטנציאל של אורקל אחד לפעול בזדון למען רווח כספי או העובדה שאפליקציות מבוזרות יפסיקו לפעול במידה ומקור הנתונים יפסיק את שירותו..

הדיון הביא למספר מאמצים מוקדמים לפתור את בעיית האורקל. Reality.eth, Orisi ו- Counterparty היו ביניהם – וכך גם איטרציה מוקדמת של Chainlink, למרות שהפתרון המוצע של חברת האם SmartContract.com הסתמך על מקורות נתונים מרכזיים לספק נתונים ליישומי בלוקצ’יין עד כמה שנים לאחר מכן.

בשנת 2017, SmartContract.com החלה לעבוד על שירות אורקל מבוזר כדי לשמש גשר בין רשתות חסימות לבין העולם שמחוץ להן. החברה גייסה 32 מיליון דולר בהנפקת המטבעות הראשונית שלה בספטמבר 2017 כדי לממן את הפיתוח של מה שיהפוך ל- Chainlink. רשת Chainlink, שנבנתה ברשת את’ריום, עלתה לאוויר בחודש יוני 2019. הצלחתה לאחר מכן היוותה השראה לפרויקטים אחרים של אורקל, כולל BandChain כאמור, פרוטוקול Nest ו- Tellor..

פתרון בעיית האורקל הוא עניין גדול

הרבה מהפוטנציאל של פלטפורמות חוזה חכמות כמו Ethereum נשען על זמינות נתונים מהימנים מהעולם החיצון. שוק חיזוי מחירים, למשל, אינו מועיל אם תשומות המחירים אינן משקפות את המציאות.

Ethereum ומטרתו לתמוך במגוון יישומים מבוזרים עוררו ספקולציות אדירות בשנת 2017. משקיעים נערמו לשוק, בהשראת הבטחות לעתיד בו חוזים חכמים יאפשרו שירותי שיתוף נסיעה ללא מתווך, מוצרי ביטוח אוטומטיים והיצע בלתי משתנה -נתוני שרשרת. מחירו של Ether (ETH) ב- 14 בינואר 2017 עמד על 9.70 $ בלבד. שנה לאחר מכן בדיוק הגיע לשיאו בסביבות 1,470 דולר למטבע.

הוספת דלק לעליית מחירים זו, ולפחות בחלקה קשורה לאמונתם של המשקיעים בתועלת העתידית של את’ריום, הייתה התנופה בגיוס הכספים באמצעות הנפקות מטבע ראשוניות – המכונה בדרך כלל בועת ה- ICO לשנת 2017. אם את’ריום עומד להיות ביתם של היישומים המבוזרים של העתיד, פיתוח פלטפורמות כאלה נדרש למימון. בתמורה למימון פלטפורמה נתונה – לעתים קרובות עם ETH, מה שהגביר את הביקוש למטבע – המשקיעים קיבלו את אסימונים של הפלטפורמה הזו. ניתן לטעון כי ICO רבים הונעו בעיקר משערות המשקיעים על מחיר אסימון שעולה ככל שהפלטפורמה המדוברת התפתחה לאורך זמן..

כאשר העניין ב- ICO הגיע לשיאו בשנת 2017, המשקיעים הזרימו כסף כמעט לכל פרויקט עם נייר לבן כבד מילות מפתח וחזון מבוזר גדול של מחר. כפי שהתברר, רבים מהם פרויקטים נכשלו כבר בשנה שלאחר מכן.

כפי שהדגיש ג’ון אדלר, מפתח לשעבר בחברת התוכנה ConsenSys הממוקדת באת’ריום, בספטמבר 2018, יש צורך בטכנולוגיית קנה מידה נאותה כדי להפוך שרת בלוקצ’יין חכם המותאם לחוזה – רק עם שירותי אורקל אמינים תמצא פלטפורמה כזו. שירות אמיתי. ללא מקור מהימן של נתונים מחוץ לרשת, השימוש בחוזה חכם יהיה מוגבל ליישומים הדורשים רק מידע הקיים בבלוקצ’יין המסוים עליו נבנתה האפליקציה.

כאשר את’ריום נאבק לתפקד בקנה מידה גדול, לספק פיתרון לבעיית האורקל, ונפח מאוד על ידי ספקולציות ICO, מחירו של את’ר התרסק ב -94% במהלך 11 החודשים שלאחר השיא בינואר 2017. ברור שהערך הבסיסי של הפלטפורמה לא תאם את מחיר השוק המנופח של ETH. עם זאת, העלייה עצמה הוכיחה כי השוק ראה ערך רב במה שאית’רום הצליח להשיג, גם אם הוא לא היה מוכן לספק אותו בשנת 2017..

ברור שאורקות מהימנות, המסוגלות לספק מקור לנתונים אמינים ללא שינויים, יהיו חלק מהתפתחות המטבע הקריפטוגרפי. עם שורה של פרויקטים שמתיימרים לספק בדיוק את זה, נראה שטכנולוגיית החוזים החכמה עשתה צעד נוסף לעבר השימושים בעולם האמיתי שהיוו השראה להרבה מהספקולציות של 2017..

אורקל מהיר למצוא מקרה שימוש

מטבעות קריפטוגרפיים הקשורים לאורקל אינם הפרויקטים היחידים שקיבלו זרם הון מסיבי בחודשים האחרונים. השימוש ביישומי DeFi, הבנויים על רשתות חסימות המאפשרות תמיכה בחוזה, הולך וגדל. בתחילת 2020 היו רק 681 מיליון דולר נעולים במה שמכונה אפליקציות DeFi. קדימה, שמונה חודשים, וסך הכל, על פי DeFi Pulse, הגיע לשיא של כל הזמנים של כ -6.8 מיליארד דולר.

עלייתם של אסימוני אורקל והשימוש ב- DeFi קשורים, כמובן,. DeFi מסתמך על נתוני מחירים משווקים שונים. היות ואינן זמינות ברשתות החסימות עצמן, נתוני מחיר אלה חייבים להיות ממקומות אחרים. כמה יישומים פיננסיים מבוזרים קיבלו על עצמם את בעיית האורקל, ואחרים העבירו את המשימה למיקור חוץ של ספקי “אמצעי תוכנה” ייעודיים כמו Chainlink ועוד.

יישום מוקדם זה של אורקלים מבוזרים בהחלט תורם לביצועי המחירים האחרונים של מה שנקרא אסימוני אורקל, כגון LINK, BAND, TRB ואחרים. קישור, למשל, משמש לשלם גם הזנות נתונים מחוץ לרשת, כמו גם לשמש כבטוחה לאלו שמספקים נתונים כדי להבטיח את איכות המידע ואמינותם של העדכונים. אם פרויקט מעוניין להשתמש באורקלים של Chainlink, הוא זקוק לגישה לאסימונים של LINK.

באופן דומה, BandChain משתמש בה אסימון יליד משלו, BAND, כבטוחה, כאמצעי תשלום וכחלק ממודל הממשל שלה. טלור אסימון מחווה, TRB, משמש גם לתשלום לספקי נתונים ומונח על ידי כורים, מהווה בסיס למודל האבטחה שלו. שימוש מוגבר בשירותים כאלה אמור, אם כן, לראות כי מחירי האסימונים המקוריים של הפרוטוקולים עולים.

האם השירות תואם את מכסי השוק?

בעוד ש- DeFi מספק את מקרה השימוש הדומיננטי כיום עבור שירותי אורקל בלוקצ’יין, שווי השוק של שתי הנישות מעיד על כך שהמחירים אינם מבוססים על שימוש שוטף בלבד. Chainlink, למשל, ראתה את שווי השוק שלה עולה ליותר מ 7.4 מיליארד דולר בקיומה הקצר יחסית, והגיע לשיאו מוקדם יותר החודש – נתון גדול מכמעט 7 מיליארד דולר הנעולים בחוזים חכמים של DeFi כיום..

מבט מקרוב על רשת Chainlink מראה שיש ביקוש ברור לשירותי האורקל שלה. מוניטין של Chainlink Oracle מפרט את פעילות הצמתים האחרונה ברשת, ומדגיש אילו עדכוני נתונים חיים כמו גם את העבודות שסיימו.

בעוד שצמתים מסוימים של Chainlink בהחלט פעילים, הזנות הנתונים הזמינות מאותם צמתים שסיימו עבודות בשבעת הימים האחרונים מספקות אך ורק מחירי נכסים. זה מצביע על כך שהשימוש מחוץ לדפי כמעט אינו קיים כיום וכי השימוש בפועל בטוקני LINK למטרות לא ספציפיות עדיין מסתמך מאוד על השימוש ביישומי DeFi..

בינתיים, ניתוח של BandChain הרשת מציעה כי שימוש בפועל ברשת הוא גורם משמעותי עוד יותר במחיר האחרון של אסימון משלה. מתוך 79 סך מקורות הנתונים החיים כיום, כמעט כולם עוסקים במחירי נכסים. אמנם נראה שיש הזנות לשניהם מזג אוויר ו טִיסָה נתונים, יש מעט מאוד פעילות ברשת הקשורה למקורות נתונים כלשהם, כולל הזנות מחירים, בשלב מוקדם זה של הפרויקט. ככל הנראה, ספקולציות לגבי השימוש העתידי – או המחיר – של BAND עולות כיום על השירות בפועל.

התרשים שלמטה המציג את מחיר LINK לאורך זמן מזכיר בצורה מטורפת מטבעות קריפטוגרפיים רבים מסוף שנת 2017. בעוד שלפיתוחים ושימוש מהותיים היה בהחלט חלק בתחרות השוורים הקודמת, ההעלאה המהירה של המחירים בסוף 2017 הייתה תוצר של ספקולציות טהורות..

מחיר LINK, 9 בנובמבר 2017 עד 24 באוגוסט 2020. מקור: CoinGecko

כיום, שירותי אורקל רואים עלייה דומה. בדיוק כמו שתנופת ה- ICO נתנה מקרה שימוש אמיתי ל- ETH, DeFi מספק שירות לשירותי אורקל. עם זאת, כאשר שווי השוק של פרויקטים של אורקל חורג בנוחות מהערך המשולב הנעול בחוזים חכמים של DeFi, נראה כי ספקולציות עקפו את השימוש בפועל..

סיכוני DeFi הם סיכוני אורקל

נמשך על ידי פרט הלוואות והלוואות אסטרטגיות שמייצרות רווחים עבור בעלי יכולת ועשירים מספיק כדי לפרוס אותם ביעילות, מספר משתמשי DeFi ממשיך לגדול. הרבה מההתרחבות האחרונה של המגזר ניתן לייחס למה שמכונה “חקלאות תשואה”.

כאמור, DeFi מספקת כיום את מקרה השימוש הדומיננטי עבור שירותי אורקל כמו Chainlink. עד שיישום אחר של טכנולוגיית חוזים חכמים זוכה לאותה רמת עניין, המשך השימוש בשירותי אורקל דורש המשך שימוש ב- DeFi.

זה לא אומר שלא תהיה ביקוש עתידי מענפים אחרים. כאשר מייסד צ’יילינק, סרגיי נזרוב, נאם ב ETH דנבר השנה הוא הזכיר יישומים כמו ביטוח מבוזר שאורקלים יום אחד יספקו נתונים עבורם. עם זאת, כאשר מרבית המצגת ממוקדת היטב ב- DeFi – וכמעט כל עדכוני הנתונים הנוכחיים המספקים את מחירי הנכסים השונים – ברור היכן נמצא השוק הדומיננטי של Chainlink כיום..

אמנם צמיחת הכספים הנעולים ביישומי DeFi היא בהחלט חדשות טובות עבור שירותי אורקל, אך המגזר אינו נטול סיכון. בהתעלם מהעובדה שאפשר למשתמשים חסרי ניסיון לסבול מהפסדים כבדים, החוזים החכמים עצמם מספקים יעד משתלם להאקרים. פוטנציאל לנעול מיליוני דולרים כל אחד, יש תמריץ ברור למצוא נקודות תורפה בקוד.

זה לא רק וקטור התקפה תיאורטי. חוזים חכמים של DeFi היו מנוצל לפני כן, והסיכונים משמעותיים מספיק כדי שמייסד Ethereum יזהיר משתמשים. מדברים על לורה שין פודקאסט לא משורשר ביולי המליץ ​​בוטרין למשתמשים לזלזל בסכנות. הוא המשיך והתייחס לעתיד חקלאות התשואה:

“זה דבר לטווח קצר. וברגע שהפיתויים נעלמים, היית יכול לראות בקלות שיעורי התשואה יירדו קרוב מאוד לאפס אחוזים. “

לאחרונה, בוטרין צייץ חששות דומים:

לצד התשואות הפוטנציאליות והסיכון בניצול חוזים חכם, DeFi יכול להפוך למטרה של הרגולטורים. מכיוון ש- DeFi עדיין בחיתוליו ומציג מערך סיכונים חדש קיצוני, הרגולטורים הפיננסיים בהחלט יבדקו דרכים להגן על המשקיעים. התכווצות יתר של המגזר על המגזר עלולה לראות ירידה משמעותית בריבית – כפי שהיה במקרה של ICO פיקוח רגולטורי. גם זה יפגע באופן זמני בהצעת הערך של אורקלים אלה שמוצאים כלי שירות המשרת יישומי DeFi.

שידור חוזר לשנת 2017? שותפויות, רישומים, הייפ

נראה שהרבה מההתרגשות הנוכחית סביב שירותי אורקל מונעת על ידי הודעות בעלות פרופיל גבוה. בזמן כתיבת שורות אלה, דיווחה Chainlink שותף עם 258 גופים שונים העובדים במגוון תעשיות – ממשחקי וידאו ועד נדל”ן. כלולים ברשימה שמות ביתיים כמו גוגל ענן, SWIFT ואינטל, יחד עם כמה בנקים קוריאניים וחברת הבת של דויטשה טלקום, T-Systems.

אולי הבולטת בקרב המתעניינים על פי הדיווחים ב- Chainlink היא רשת שירותי הבלוקצ’יין, או BSN, שהושקה לאחרונה בסין. הוכרז באמצעות הודעה לעיתונות בסוף יוני, העסקה עשויה לראות כי אורנקלים של Chainlink מספקים נתונים לחברי BSN. מי שהקימו את השירות כוללים את מרכז המידע הממלכתי של סין, צ’יינה מובייל, סין יוניון פיי וטכנולוגיות רד דייט.

מבחינה היסטורית, חדשות בנוגע ליחסי סין עם הבלוקצ’יין הולידו גם אי ודאות ואופטימיות בתעשיית הקריפטו. דוגמה עדכנית מגיעה משנת 2019. נשיא סין שי ג’ינפינג מכריזים על תמיכה בטכנולוגיית הבלוקצ’יין גרם לשווי השוק המשולב של הקריפטו לגדול ביותר מ- 23% תוך מספר ימים. חדשות כי תעשיית הבלוקצ’יין הסינית נראית כעת מעוניינת ב- Chainlink נראית כתורמת ככל הנראה לעליית מחירי אורקל הבלוקצ’יין.

למרות שפחות מרשימים, נראה שההתפתחויות בשירותי אורקל בלוקצ’יין אחרים גם מניעות ספקולציות. פרוטוקול הלהקה המגובה על ידי סקויה – החברה שעומדת מאחורי BandChain – ראה את מחיר משאבת ה- BAND token שלה לאחר הרישום שלה כ- הצעת חליפין ראשונית על Binance בשנת 2019 שלה בנוסף ל- Coinbase Pro באוגוסט 2020. Coinbase הוסיף גם נתוני תמחור עבור NEST בחודש יולי, והעניק אמון נוסף על האמונה ששירותי אורקל הם חיוניים או יהיו חיוניים למערכת האקולוגית של הבלוקצ’יין..

בהיותה מונעת בחלקה מרשימה הולכת וגדלה של שותפויות בעלות פרופיל גבוה, לא רק טבלת המחירים של LINK קשורה לדמיון עם הרצת 2017 של אתר. השקת פברואר 2017 של הברית האתריאמית הארגונית ו הודעות חברות לאחר מכן נראה שהתחיל גל של ספקולציות על השימוש העתידי שלו, בשילוב עם השימוש בנכס במימון ICO, סייעו להעלות את ה- ETH לשיא כל הזמנים.

המחיר של LINK עצמו חווה עליות דומות סביב ההודעות. ב -13 ביוני 2019 – היום בו Chainlink צייץ את הוספה של Google Cloud כשותף למערכת אקולוגית – מחיר LINK עלה ביותר מ -65%, ועלה מ -1.13 דולר ל -1.87 דולר תוך מספר שעות..

סוגיות בקנה מידה ואורקלים של אתריום

נושאי קנה המידה שהגבילו את השימוש של Ethereum בשנת 2017 רלוונטיים גם היום. מחירי הדלק – כלומר עמלות על עסקות ברשת את’ריום – עולים כרגע. לפי Ethgasstation.info, Chainlink עצמה היא כעת המשתמשת השמינית בגודלה בגז ב- Ethereum. על פי הדיווחים, משתמשים בשירותי האורקל של Chainlink הוציאו כמעט מיליון דולר על דמי עסקה רק באוגוסט.

אם השותפויות הגבוהות של Chainlink אכן יביאו לשימוש רב יותר ברשת, דרישות הגז הגדולות יעלו את דמי Ethereum עוד יותר. עד שייושם פיתרון לבעיית קנה המידה, השגת נתונים מאורקלים מבוזרים מבוססי את’ריום עשויה להיות יקרה מאין כמותה ועלולה, בסופו של דבר, להגביל את האימוץ..

קנה המידה הוא אחד הנושאים הדוחקים ביותר בתעשיית הקריפטו. השדרוג המיוחל של רשת Ethereum ל- Ethereum 2.0 יטפל בנושא. עם זאת, כפי שציין בוטרין ב- Unchained, השרידה – פריצת דרך שמטרתה להגדיל באופן קיצוני את כושר העסקה הכולל של רשת את’ריום – אינה חלק משלב 0 של השדרוג. במקום זאת, זה צפוי בשלב מאוחר יותר של שיפוץ הרשת.

עם זאת, ישנם מאמצים נוספים להגדלת הרשת בעבודות. שכבה שנייה, או מה שמכונה Layer 2, טכנולוגיות כמו אוספים אופטימיים ו ZK-Rollups להעביר נתוני עסקאות מחוץ לרשת. בהסבר על המושגים מוקדם יותר השנה, קבע בוטרין באופטימיות כי שיפורים אלה אמורים לאפשר לאתרום לעבד יותר מ -1,000 עסקאות בשנייה, עוד לפני שההיתוך יופעל. גידול רציני לעומת 15 עסקאות לשנייה כרגע אפשריים, יישומים כאלה צריכים לאפשר לרשת לתמוך במספר גדול יותר של חוזים חכמים מבלי להוביל לעליית דמי העסקה. זה גם יגדיל את הערך הבסיסי של אותם אורקלים המשרתים אותם.

תחרות במרחב האורקל של הבלוקצ’יין

התפוצצות העניין ב- DeFi השנה לא רק סיפקה מקרה שימוש ל- Chainlink, אלא גם עוררה השראה ליצירת שירותי אורקל אחרים. יותר ויותר, מפתחים מחפשים פתרונות משלהם לבעיית אורקל הבלוקצ’יין.

מתחם יישומי DeFi מוביל עבד על שלו פיד מחיר פתוח כבר יותר משנה. ה- OPF עלה לאוויר באוגוסט 2020, כאשר Coinbase Pro ו- Uniswap סיפקו דיווחי מחירים במהירות.

באותו חודש השיקה OKEx גם אורקל משלה. בהתבסס על תקן OPF, השירות נועד להוסיף מקור נוסף של נתוני מחירים אמינים לשימוש על ידי Compound ויישומי DeFi אחרים.

בהתייחס לשאלה אם מערכות אורקלוס קונצנזוס כמו Chainlink, BandChain ואחרות יכולות להתחרות במשקלים כבדים בתעשייה המספקות נתונים דומים, הצוות שמאחורי האורקל של OKEx העיר:

"סוגי נתונים שונים יגיעו ממקורות נתונים שונים, וככאלה יופיע מגוון רחב של סוגי אורקל וספקים. אורקלים אלה ישתנו באמינותם – מדד דיוק הנתונים שלהם וגם זמן הפעילות שלהם.

“האורקל של OKEx יהיה הכי אמין לנתוני השוק של OKEx. המשמעות היא שאף אורקל אחר לא יכול להבטיח שהוא יודע את מחירי השווקים הרבים שלנו יותר טוב מאיתנו. שירותים כמו Chainlink עשויים להמשיך להתקיים כשיטה לצבירת אורקלות נתונים פחות אמינות וכן לספק גיבוי במקרה של הפרעות בשירות. בנוסף, סוגי נתונים עם מקורות אמת לא ברורים עשויים להיות מוגשים גם על ידי מערכות אורקלוס קונצנזוס כמו Chainlink (למשל, כמה כלבים חיים בניו יורק כיום?)."

אורקלים של בלוקצ’יין: הרבה הייפ אבל פוטנציאל עצום

ברור שלשירותי אורקל בלוקצ’יין, בצורה או צורה כלשהי, יש עתיד. ללא נתונים חיצוניים, התועלת של חוזים חכמים מוגבלת לאותם יישומים המסתמכים על נתונים ברשת בלבד. מגזר ה- DeFi ההולך וגדל כבר נתן מקרה שימוש לפלטפורמות אורקל קיימות. אימוץ עתידי של טכנולוגיית חוזים חכמים אמור, בסופו של דבר, ליצור ביקוש עצום לשירותי אורקל גם מענפים אחרים.

בחילופי דוא”ל עם OKEx Insights, מייסד שותף של טלור, מייקל זמרוז, נימק שהשוק רק מתחיל להבין את התפקיד שממלאים אורקלים בהתרבות טכנולוגיית החוזים החכמים:

“אני חושב ש 2020 הייתה השנה בה רוב האנשים למדו על אורקלים וחשיבותם באבטחת חוזים חכמים כחלק מרכזי בתשתית הצפנה. הגיוני שהשוק מבין את הערך הזה. “

עם זאת, ברור שיש בעיות עם פתרונות עדכניים. עליית מחירי הגז של Ethereum והסיכונים הטמונים ב- DeFi עצמה עלולים להשאיר אורקלים נאבקים על מקרה שימוש עד אשר יושג קנה המידה או יישומים נוספים לשירותי אורקל יתפסו תאוצה. אמנם, הלהקה פרוטוקול השיקה לאחרונה את ה- BandChain שלה ב- בלוקצ’יין של קוסמוס, במיוחד ל "חששות לגודש מהצד" על Ethereum, על פי מנכ”ל הפרויקט. זה יגן עליו מפני עליית מחירי הדלק, אך לא מפני שוק DeFi המתכווץ לפתע.

הפרויקטים הגדולים ביותר של DeFi, כמו Compound ו- Maker, פיתחו גם את הפרויקטים שלהם פתרונות לבעיית האורקל. בינתיים, שמות ענק בענף כמו OKEx ו- Coinbase מספקים כעת את הנתונים שלהם ישירות ליישומים מבוזרים באמצעות פיד המחירים הפתוח של Compound. בהתחשב במחיר הנמוך בהרבה לנתונים, אותם פרויקטים המספקים כיום ערך בסיסי לספקי “תוכנת ביניים” של בלוקצ’יין עשויים פשוט לבחור עם אפשרות זולה יותר.

כפי שנרמז על ידי צוות OKEx אורקל שצוטט לעיל, ישנן מגבלות על סוג של חילופי קריפטו לנתונים. אמנם עדכוני המחירים שלהם מגדילים את האבטחה והאמינות של יישומי DeFi, אך נתונים לא פיננסיים אינם זמינים עבורם. מאמצים כמו Chainlink, שמטרתם לפשט את השימוש בנתונים לא פיננסיים עם מערכות בלוקצ’יין, עשויים להיות בעלי יתרון כאשר השימוש בחוזים חכמים מתרחב לתעשיות אחרות..

על ידי הורדת מחסום הכניסה הטכני לשימוש בטכנולוגיית חוזה חכם, פרויקטים כאלה מקלים על מפתחים ליצור יישומים חדשניים שאינם DeFi מבלי לקבל על עצמם את בעיית האורקל. זה עשוי לפתח גל של אימוץ חוזים חכם על פני מספר רב של תעשיות, המספק שוק חדש לשירותי אורקל שמפחיתים את התלות בנקודות התייחסות מרכזיות.

אורקלס, בצורה או צורה כלשהי, בהחלט יאפשרו להרחיב את תעשיית הקריפטוגרפיים לתחומים חדשים ומלהיבים. עם זאת, הצמיחה המהירה במחירי אסימוני פרוטוקול אורקל כגון LINK, BAND ו- TRB מצביע על כך שזו ציפייה לתועלת עתידית ולא לשימוש הנוכחי, מה שמעורר השראה כיום.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner