הצגת 5 הפרויקטים המובילים של DeFi במונחים של ערך נעול כולל

למעלה 5 התמונה של פרויקטים של DeFi

בעוד שביטקוין (BTC) הוא המטבע הקריפטוגרפי הגדול ביותר על ידי שווי שוק – והפופולרי ביותר – ניתן לטעון כי רשת את’ריום המריצה את החידוש הגדול ביותר בתחום הקריפטו בשנים האחרונות. עם סביבה ידידותית למפתחים וחוזים חכמים ניתנים לתכנות, רשת את’ריום מקדמת יצירה של יישומים מבוזרים, או DApps, הממנפים את הרשת המבוזרת ויכולים לתקשר ביניהם, ומעודדים יצירת נישות שלמות..

נישה אחת כזו היא מימון מבוזר, המורכב בעיקר מ- DApps מבוססי Ethereum המציעים מוצרים ופתרונות פיננסיים. ניתן לחשוב על יישומים אלה ואסימונים שלהם כבלוקים שיכולים לתקשר זה עם זה (כל עוד הם פועלים ברשת את’ריום) ולהקל על פעילויות פיננסיות, כגון חילופי נכסים מבוזרים, הלוואות והלוואות וכן יצירת נגזרות חדשות ומסומנות – כל זאת ללא צורך ברשות מרכזית כלשהי.

ראינו כמה פרויקטים ממוקדי DeFi נכנסים לחלל בשנתיים האחרונות, אך רק לאחרונה החלה הנישה לצבור תשומת לב והייפ נרחב בתעשייה. הערך הכולל הנעול, או TVL, בפרויקטים של DeFi גדל מקצת 600 מיליון דולר לנישה של 2.16 מיליארד דולר שהיא כיום – בטווח של 12 חודשים.

הערך הכולל נעול (USD) ב- DeFi לאורך זמן. מָקוֹר: דופק דפי

בהתחשב בכך שנישת DeFi מתמקדת במוצרים ושירותים פיננסיים ללא כל גוף ריכוזי, כגון בנק מרכזי, צד אחד של המשוואה תלוי במשתמשים שמפקידים / ננעלים את נכסי הצפנה שלהם בחוזים חכמים כדי לייצר נזילות..

לדוגמה, כמה פרויקטים דורשים הנפקת אסימונים מקוריים, בתמורה לנכסי קריפטו בטחוניים (שהופקדו או נעולים על ידי ספקי נזילות). אסימונים אלה מופצים לאחר מכן בקרב כל המשתמשים בעוד שספקי הנזילות מקבלים תמריצים כגון עמלות שונות או גובה הריבית רווחים בגין שמירת הנכסים שלהם בפלטפורמה.

נתון TVL, אם כן, מייצג את הערך הכולל של אתר (ETH) ושל אסימונים שונים מבוססי את’ריום המוחזקים בחוזים החכמים של כל פרוטוקול, ומשמשים כמדד הצמיחה, הביקוש והשימוש בו..

במאמר זה אנו מציגים את חמשת הפרויקטים המובילים של DeFi במונחים של TVL ומסבירים את הפונקציות והתכונות שלהם עבור הקוראים שרוצים הבנה מהירה של הנוף המגמתי הזה..

1. מתחם – הלוואות באמצעות מאגר נזילות

הערך הכולל נעול בדולר: 683.4 מיליון דולר

הערך הכולל נעול (USD) במתחם מעל 90 יום. מָקוֹר: דופק דפי

מתחם הוא פרוטוקול מבוזר של שוק הכסף הבנוי ברשת את’ריום. זה מאפשר למלווים ולווים לתקשר עם מאגר נכסים ללא צורך ברשות מרכזית כלשהי. בניגוד להלוואות עמית לעמית, למתחם יש מאגר נזילות שממומן על ידי מלווים המפקידים את נכסיהם ומקבלים בתמורה מה שמכונה cTokens. אסימונים אלה צוברים ריבית וניתן לפדותם בהמשך לביטחונות ולרווח.

לווים, לעומת זאת, יכולים לקחת כל נכס נתמך ממאגר הנזילות על ידי הפקדת נכס בטחונות. אין תנאים מסוימים להלוואות, כגון מועד פירעון או תקופת תקופה, אך הלווים מוגבלים בגורם הביטחונות שנקבע לנכס אותו הם מפקידים. לדוגמא, אם לווה מפקיד 100 ETH וגורם הביטחונות ל- ETH הוא 70%, הלווה יכול לקחת כל נכס אחר בתמורה לבטחונות אלה, עד 70% מערכו הכולל.

הלווה משלם גם ריבית, וכך המלווים צוברים הכנסות, ושיעורים אלה נקבעים בנפרד עבור כל נכס על סמך ההיצע והביקוש שלו..

שוק מורכב המשקף את שיעורי ההיצע והלוואה. מָקוֹר: מתחם

מתחם הפך לאחרונה למטבע הכרזות לתחייתו של דפי, כאשר השיקה את אסימון הממשל שלה, COMP, שראה עלייה מטאורית מתחת ל -100 דולר בהשקה לסכום של עד 372 דולר בפחות מעשרה ימים. באופן דומה, הערך הכולל הכלול בפרוטוקול עלה גם הוא מתחת למאה מיליון דולר ב -15 ביוני לרמותיו הגבוהות בכל הזמנים, בסביבות 700 מיליון דולר. עם זאת, המחיר של COMP תוקן באופן משמעותי מאז, וכיום הוא נע סביב 185 דולר.

2. Maker – הלוואות באמצעות stablecoin

הערך הכולל נעול בדולר: 629.3 מיליון דולר

הערך הכולל נעול (USD) ב- Maker במשך 90 יום. מָקוֹר: דופק דפי

MakerDAO הוא ארגון אוטונומי מבוזר שנבנה ברשת את’ריום. הפונקציה של פרוטוקול ה- Maker מתמקדת בעיקר ב- DAI, המטבע היחידי שלה – שערכו מוצמד אלגוריתם לדולר האמריקני. DAI ניתן להשוות עם מטבעות מטבעות אחרים המקושרים לדולר, כמו Tether (USDT), אלא שהוא אינו מתיימר להיות מגובה בדולרים אמיתיים..

האסימון השני של הפלטפורמה הוא MKR, המעניק למחזיקים את הזכות להצביע בענייני ממשל – כמו למשל על יחס הביטחונות, דמי יציבות ושיעורי חיסכון. MKR גם פועל, לעיתים, כאיזון נגד כדי להבטיח שערכו של DAI יישאר יציב.

כל אחד יכול לקחת DAI בהלוואה על ידי הפקדת ETH או נכסים אחרים הנתמכים על ידי DApp Oasis ממוקד DAI של Maker כבטוחה. יחס הביטחונות הנוכחי בהשאלת DAI ב- Oasis הוא 200%. הלווה יצטרך לשלם גם דמי יציבות חוזרים. לאחר מכן ניתן לסחור, להמיר ולהשאיל את ה- DAI בפלטפורמות הלוואות מבוזרות כמו מתחם, או להפקיד במוצר “שמור” באואזיס כדי להרוויח ריבית..

מלבד הביטחונות של 200%, היציבות של DAI מגובה גם באסימונים של MKR. במקרה ששווי נכסי הביטחונות יורד באופן משמעותי, אסימני MKR מונפקים ונמכרים בשוק כדי להגדיל את הביטחונות ולהחזיר את מחיר DAI ליתד 1 $.

אחד ההיבטים המעניינים ביותר ב- Maker הוא האסימון שלו והקשר בין MKR ל- DAI. מכיוון ש- MKR הוא אסימון הממשל, מחזיקים ב- MKR מושקעים כברירת מחדל בהצלחה ובצמיחה של הפרויקט. איכות ההחלטות שלהם באה לידי ביטוי, על פי תכנון הפלטפורמה, בתנועות המחירים של MKR – החלטות המעודדות צמיחה מביאות לגידול בדור ה- DAI, שבתורו צוברים דמי יציבות נוספים, המשמשים לרכישת אסימוני MKR בחזרה מהשוק ל בסופו של דבר נשרף.

השריפה הרגילה של אסימוני MKR מעלה בהכרח את מחירם על ידי צמצום ההיצע ובכך מתגמלת את המחזיקים על הממשל התקין שלהם. באופן דומה, החלטות ממשל גרועות או הנפקת אסימונים של MKR כדי לאזן את הביטחונות המפילים של DAI יאטו את שיעור הצריבה הזה, ובכך ישפיעו לרעה על מחיר MKR.

הדינמיקה הזו – והאופי האוטומטי שלה, מונע אלגוריתם – הוא זה שגורם ל- Maker להתבלט במרחב הצפנה והדה-פי..

MKR נסחרת כיום בסביבות 467 $, ירידה של -74% לעומת השיא של כל הזמנים בינואר 2018 של 1,798 $, אך עלייה של 176% מהנמוך שלה במרץ 2020, שעמד על 168.36 $..

3. סינטטיקס – נגזרות מבוזרות

הערך הכולל נעול בדולר: 392 מיליון דולר

הערך הכולל נעול (USD) ב- Synthetix במשך 90 יום. מָקוֹר: דופק דפי

Synthetix, שמותג מחדש מהאבון, הוא פלטפורמת נגזרים מבוזרת ובנויה ברשת את’ריום. משתמשים יכולים לנעול, או לשים, אסימוני SNX על מנת ליצור מה שמכונה Synths, שהם נגזרים מבוססי בלוקצ’יין. סינת’ים עוקבים אחר ערך הנכסים בעולם האמיתי, כולל מטבעות פיאט, מטבעות דיגיטליים, מניות, מדדים וסחורות.

לדוגמה, משתמש שרוצה להנפיק 5,000 סינתטי דולר בשווי 5,000 דולר (sUSD) יכול להימצא בטוקני SNX בשווי 800% כבטוחה – זהו יחס הביטחונות הנוכחי – כלומר 40,000 דולר. לאחר מכן ניתן לסחור בסינת’ים אלה באופן חופשי בין משתמשים בבורסה המבוזרת של הפלטפורמה וניתן להשתמש בהם לקניית סינת’ים אחרים – כגון זהב סינטטי (sXAU) – בגין עמלות שער, המופצים לבעלי SNX בשיעור האסימונים המוערכים שלהם..

תרשים sXAU / sUSD בבורסת ה- Synthetix. מָקוֹר: Exchange Synthetix

התרשים שלמעלה מציג את שוק ה- sXAU / sUSD בבורסת ה- Synthetix, והעמלות עבור כל סחר, כפי שהודגשו, מחולקות לדמי חליפין ולעמלת רשת, כאשר הראשונים עוברים לבעלי SNX שהנפיקו את ה- XAU Synths.

מלבד השתכרות בדמי חליפין, התמריץ העיקרי למשתמשים להחזיק ב- SNX הוא הסיכוי שהוא יגדל במחיר כתוצאה מהצמיחה של הפלטפורמה. ככל שמספר האסימונים של SNX הנעולים בפרויקט גדל, האסימונים הופכים נדירים יותר בשוק – בתיאוריה, מה שמעלה את מחירם.

כמו כן יש לציין כי יצירת Synths יכולה להיות ארוכה או קצרה, כאשר הגרסאות “s”, כמו sUSD, מציינות מיקומים ארוכים (מכיוון שהם עוקבים ישירות אחר מחיר הבסיס) ו- “i”, או Synths הפוכים כמו iUSD, המציינים פוזיציות קצרות (כאשר הן עוקבות אחר מחיר הבסיס באופן הפוך). חלוקות ארוכות / קצרות אלה, כמו גם נתונים סטטיסטיים שימושיים אחרים, נראים לעין ציבורית לוח המחוונים של סינטיקס. בעת כתיבת שורות אלה מעל 78% מהיצע SNX מושקע בפלטפורמה.

שווי אסימונים של SNX מוערך כיום ב -2.90 דולר, לפי CoinGecko, עלייה של יותר מ- 770% ממחיר יולי 2019 של כ- 0.33 דולר.

4. איזון – חילופי אלגוריתמים מבוזרים

הערך הכולל נעול בדולר: 161.6 מיליון דולר

הערך הכולל נעול (דולר ארה”ב) במאזן מעל 90 יום. מָקוֹר: דופק דפי

Balancer, שהושק במרץ 2020, לוקח את הרעיון של יצירת שוק אוטומטית ומיישם אותו במרחב הצפנה באמצעות רשת Ethereum..

בפלטפורמת האיזון, ספקי נזילות (כלומר בעלי הון) יוצרים בריכות פרטיות (או תורמים לבריכות משותפות) בהן הם נועלים את נכסיהם, מגדירים את הפרופורציה (או המשקל) של כל נכס במאגר, וקובעים את דמי המסחר. . משתמשים יכולים לנעול מינימום של שניים ומקסימום של שמונה אסימונים שונים מסוג ERC-20 בבריכה. כאשר הערך של כל אסימון בבריכה משתנה עם העלאת מחיר או ירידת ערך, איזון מוכר או קונה אותם לסוחרי צד ג ‘על מנת להחזיר את המאגר למימדים שהוגדרו מראש. בתהליך, ספק הנזילות מרוויח עמלות ששולמו על ידי הסוחרים, אשר כברירת מחדל, בסופו של דבר, מאזנים מחדש את הבריכה..

דוגמה תהיה בריכה עם שני אסימונים, MKR ו- DAI, אשר נקבעים על 50% כל אחד מבחינת משקל. המשמעות היא ש- Balancer יבטיח כי הערך הכולל של הבריכה תמיד יחצית לחצי בין שני האסימונים.

בריכות ציבוריות מאזנות עם הקצאותיהן. מָקוֹר: חילופי איזונים

אם אחד מהאסימונים שהוקצו יגדל או ייפול בערכו, אחוז ההקצאה ישתנה באופן טבעי. שם נכנס לתמונה איזון, על ידי מכירת האסימון שהוקצה יתר על המידה לסוחרים או רכישת האסימון המוקצה מתחת לסוחרים..

איזון משיג באופן פעיל “יתרה” זו על ידי הגדרת מחירי החלפה בין זוגות אסימונים בבריכה במטרה לעודד סוחרים לקנות ולמכור באמצעות נזילות הבריכה, כמוצג להלן..

מנגנון החלפת איזון. מָקוֹר: חילופי איזונים

צילום המסך לעיל משקף את מנגנון ההחלפה ב- Balancer, בו סוחר שמוכר 10,000 אסימונים של SNX (יליד פלטפורמת Synthetix שנדונה קודם לכן) עבור KNC מקבל מחיר החלפה מחושב אוטומטית (1 SNX = 1.13682 KNC) ויוכל להשלים את המסחר הזה. באמצעות הקצאות מגוונות מארבע מאגרי איזון שנבחרו על ידי הפרוטוקול.

מבחינת תשואות, כל העמלות הנוצרות בתהליך האיזון הרציף עוברות ישירות לספקי הנזילות. יש גם דמי יציאה, אשר חלים כאשר ספק נזילות עוזב בריכה. עמלת יציאה זו מחולקת בין ספקיות הנזילות הנותרות וחלק ממנה מגיע גם למעבדות Balancer.

אסימון הממשל של האיזון, BAL, מאפשר למחזיקים להשתתף בתהליכי הממשל וקבלת ההחלטות של הפרוטוקול. מכיוון שספקי הנזילות נחשבים לבעלי העניין החשובים ביותר עבור Balancer, הפרויקט מציג את מה שהוא מכנה “כריית נזילות”, כאשר ספקי נזילות מרוויחים אסימונים של BAL בהתבסס על שיעור הנכסים הנעולים שלהם..

שווי BAL אחד הוערך ב -0.60 דולר במהלך סדרת מימון הזרעים של באלנסר ונכון להיום נסחר ב 9.72 דולר.

5. Aave – שוק הכסף המבוזר

הערך הכולל נעול בדולר: 158.2 מיליון דולר

הערך הכולל נעול (USD) ב- Aave. מָקוֹר: דופק דפי

בדומה ל- Compound and Maker, Aave – ממותג מחדש מ- ETHLend, שהחל בנובמבר 2017 – הוא פלטפורמת הלוואות מבוזרת (או שוק-כסף) נוספת המשתמשת בחוזים חכמים ברשת את’ריום. המלווים יכולים להפקיד את הנכסים שלהם בכדי לספק נזילות ובתורם לקבל אגרות אשר נושאות ריבית ומתחילות להתבסס. במקום לאפשר לריבית להצטבר באותו ארנק כמו האסימונים, ניתן להזין “זרם ריביות” זה גם לכתובת אחרת המאוחסנת בנפרד.

לעומת זאת, הלווים יכולים לקחת הלוואות מוגבלות יתר ומבוטחות, כאשר הם יכולים לקבל עד 75% מערך הבטוחות שלהם בהלוואות או לבצע “הלוואות בזק”, אשר בדרך כלל שמורות למפתחים בשל אופיים המתקדם..

שוק Aave המשקף שיעורי פיקדון והלוואות. מָקוֹר: Aave

הלוואות פלאש ניתן לטעון שההיצע המעניין יותר של Aave. במילים פשוטות, הלוואה מהבזק אינה מבוטלת, מה שאומר שהלווה לא צריך להפקיד שום הון בכדי לקחת את ההלוואה. עם זאת, יש להחזיר את ההלוואה במלואה בתשלום נוסף לפני סיום העסקה כולה – התהליך כולו מתרחש במקביל לשימוש במספר חוזים חכמים שכולם מבוצעים יחד..

ניתן להשתמש בהלוואות פלאש כדי להרוויח מהזדמנויות ארביטראז ‘מבלי להזדקק להון הון. לדוגמה, מפתח יכול להבחין בהבדל במחיר בין שני נכסים בשתי פלטפורמות שונות, אך אין לו הון לנצל אותו. לאחר מכן היזם יכול להשתמש בהלוואת פלאש מתוכנתת כדי לקחת הלוואה באסימון אחד, להחליף אותה באחרת, למכור את האסימונים החדשים בבורסה הרווחית יותר, להמיר בחזרה לאסימון שהושאל במקור, ולהחזיר אותם עם קטן תשלום בבת אחת באמצעות חוזים חכמים. בתהליך זה, המפתח מכניס לכיסו את האסימונים הנוספים שהרוויחו על ידי ניצול הפרש המחירים בבורסה השנייה.

LEND הוא האסימון המקומי של Aave ומזכה את המחזיקים בעמלות מופחתות, בעוד שזכויות ממשל נוספות צפויות להתווסף בקרוב. בזמן כתיבת שורות אלה, LEND נסחרת ב 0.19 $, עלייה של למעלה מ 5,500% לעומת השפל הכלכלי של אוגוסט 2019 של 0.0033 $..

האם DeFi שווה את ההייפ?

קשה לענות על השאלה הזו בסכום של 2 מיליארד דולר +, שכן הרבה מההייפ האחרון סביב DeFi נובע מהכותרות שעשתה COMP בעלייתו הסבירה והפתאומית. בעוד שהטכנולוגיה הבסיסית והשימוש בה בפרויקטים אלה מציגים תצוגה מקדימה מרגשת לעתיד הכספים, יהיה זה אופטימי מדי לשקול את נישת DeFi מוכנה להשתתף במיינסטרים ולשנות את כל הנוף הפיננסי..

ויטאליק בוטרין, מייסד שותף של את’ריום, הכניס זאת בקצרה ל ציוץ אחרון, הדגשת האופי הזמני של ההייפ והסיכונים הגלומים במשחק. ה האזן של האזן רק בחודש שעבר צריך לשמש תזכורת לסיכונים הללו ולעובדה שהנישה זקוקה לבדיקות מתח רבות לפני שהיא יכולה להיות מוכנה לשיקול המיינסטרים.

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים, מחקר מקורי & אוצר חדשות מאנשי מקצוע בקריפטו. עקוב אחר תובנות OKEx ב טוויטר ו מִברָק.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner