מבוא ליסודות קריפטו וביטקוין למתחילים

סקירה של מדדי שוק מרכזיים לביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים

עם התעניינות גוברת של משקיעים מוסדיים, ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים הופיעו כמחלקת נכסים חלופית, כאשר המחירים שלהם הגיעו לשיאים חדשים השנה. הסיקור התקשורתי שהתקבל יחד עם התמקדות במחירי הצפנה משכו באופן טבעי יותר משקיעים קמעונאיים לחלל.

עם זאת, כמו שהיה במהלך ההייפ בשנת 2017 סביב הצעות מטבע ראשוניות, ישנם אלפי נכסי קריפטו הזמינים לסוחרים קמעונאיים, אך הם משתנים באופן משמעותי מבחינת השירות והאימוץ שלהם בפועל. במדריך זה, אנו שואפים להציג מדדים וגורמים מרכזיים המניעים ביטקוין ורלוונטיים לרוב המטבעות הקריפטוגרפיים, ומאפשרים לחדשים להעריך פרויקטים ופרוטוקולים שונים..

מדדי המפתח שבחרנו מסווגים לשלוש קטגוריות:

  • מדדי רשת
  • מדדי הפרויקט
  • מדדים פיננסיים

מדדי רשת

מדדים אלה מציינים את תקינותה של רשת בלוקצ’יין, מבחינת השימוש והאבטחה שלה, וכוללים נתונים סטטיסטיים על עסקאות, מספר כתובות וסטטיסטיקה קשורה אחרת שנדונו להלן..

ספירת עסקאות

ספירת עסקאות מודדת את מספר העסקאות ברשת בלוקצ’יין. באופן כללי, עסקאות גבוהות מעידות על שימוש גבוה. עם זאת, עסקאות בלבד אינן אינדיקציות טובות לשימוש ברשת, מכיוון שניתן לנפח ספירות גרידא בכמויות קטנות מאוד שעוברות שוב ושוב בין אותן כתובות..

משתמשים יכולים להציג עסקאות בכל רשת בלוקצ’יין ציבורית באמצעות אתרים כמו Blockchain.com, Etherscan וכו ‘.

מספר העסקאות הכולל בבלוקצ’יין ביטקוין עלה על 600 מיליון. מָקוֹר: Blockchain.com

ערך עסקה

מדד זה מראה לנו את הערך הכולל שהוחלף ברשת בלוקצ’יין בפרק זמן מוגדר. באופן כללי, זהו מדד אמין יותר מספירת עסקאות פשוטות, אך ניתן לנפחו גם על ידי רכישת נכסים בין ארנקים..

ערך העסקה מתקבל על ידי הכפלת המספר הכולל של עסקאות בתקופה עם הסכום (מטבע או דולר) שהועברו בכל אחת מהן. למשל, אם יש 200 עסקאות של 100 דולר כל אחת ברשת אתריום ביום, ערך העסקה הכולל יהיה 200 x 100 דולר = 20,000 דולר..

שווי העסקה המשוער של ביטקוין הגיע לאחרונה לשיא של כל הזמנים של 10.835 מיליארד דולר. מָקוֹר: Blockchain.com

הערך הכולל נעול

מדד הפופולרי על ידי בום DeFi, ערך נעול כולל מודד את הערך הכולל של כל הנכסים הדיגיטליים הנעולים בחוזה חכם. זה בדרך כלל מסומן ב- USD, ETH או באסימון המקורי של הפרוטוקול.

TVL הוא מדד בשימוש נרחב כדי להעריך את אימוץ פרוטוקולי DeFi, מכיוון שהוא מודד את ערך הנכסים שהמשתמשים השקיעו. ניתן לגשת לערך זה באמצעות דופק DeFi אוֹ דבנק.

באופן דומה, הסכום המושקע בבלוקצ’ין של הוכחת יתד מודד את עניין המשתמשים בפרוטוקול לאורך זמן ואת נכונותם לתמוך בו, בניגוד לסחר באסימון המקורי..

שוק DeFi הגיע לאחרונה לאבן דרך חשובה, שכן ערכו הכולל נעול עלה על 40 מיליארד דולר. מָקוֹר: דופק דפי

כתובות פעילות

כפי שהשם מרמז, ערך זה מציין את המספר הכולל של כתובות פעילות ברשת בלוקצ’יין. באופן כללי, ככל שמספר זה גבוה יותר, כך מאמינים כי לרשת יש יותר משתמשים.

בעוד שישות אחת יכולה להחזיק יותר מכתובת אחת, פעילות הכתובות הפעילות מסווגת לכתובות שליחה, קבלה וייחודיות, והיא משמשת לעתים קרובות כמדד כללי לאימוץ ולביזור רשת..

ניתן להציג מדדים אלה באמצעות ספקי נתונים כגון צמת הזכוכית ובאמצעות חוקרי בלוקצ’יין כמו Blockchain.com.

יש יותר מ -135 מיליון כתובות ייחודיות ברשת את’ריום. מָקוֹר: אתרסקאן

דמי עסקה

דמי עסקה משולמים על ידי משתמשי הרשת ומרוויחים על ידי כורים או בעלי עניין. מדד זה מסומן בדרך כלל בדולר ארה”ב או באסימון המקורי של הרשת והוא נגיש גם דרך האתרים הנ”ל.

יש לציין כי עמלות העסקה נוטות לעלות כאשר רשת הבלוקצ’יין צפופה, בין אם זה ביטקוין או את’ריום. הסיבה לכך היא שבתקופות של פעילות גבוהה כורים מתעדפים באופן טבעי עסקאות עם עמלות גבוהות יותר. כתוצאה מכך, על מנת להימנע משעות המתנה ארוכות, משתמשים מציעים עמלות גבוהות יותר כדי לאמת את עסקאותיהם.

סך עמלות העסקה ברשת הביטקוין הגיע לשיא במהלך ההייפ בשוק ICO לשנת 2017. מָקוֹר: Blockchain.com

קצב חשיש

קצב האש הוא אחד המדדים הנפוצים ביותר להערכת מצב הבריאות של חסימות הוכחה לעבודה. ככלל, ככל שכוח המחשוב מוגדר לרשת PoW, כך קצב החשיש שלה גבוה יותר, כך הוא מאובטח יותר ופחות סביר לסבול מהתקפה של 51%..

רשתות בלוקצ’יין עם שיעורי חשיש נמוכים חשופות לשחקנים גרועים שיכולים להתחרות בכורים קיימים ברשת ולחתר את ניסיונותיהם לאמת חסימות חדשות.

לרשתות פופולריות בקרב כורים, כמו ביטקוין, יש בדרך כלל שיעורי חשיש גבוהים. כאשר כורים חדשים מצטרפים לרשת, שיעור החשיש עולה ואילו כאשר כורים עוזבים רשת, המדד יורד.

קצב החשיש של רשת הביטקוין הגיע לשיא כל הזמנים של 165 מיליון TH / s ב 9. בפברואר. מקור: Blockchain.com

הפצה ואחזקות גדולות

נכון למועד הכתיבה, BitInfoCharts מראה שכתובות עם מינימום 1,000 BTC מחזיקות 42.96% מסך ה- BTC במחזור. באופן כללי, מדדי הפצה הם אינדיקטורים טובים לשאלה אם האסימון הבסיסי או המטבע מופצים מספיק או לא, בהשוואה לגופים בודדים המחזיקים באספקת שליטה..

גידול בארנקים עם אחזקות קטנות יותר מעיד גם על התעניינות גוברת ואימוץ קמעונאי.

ישנן שלוש כתובות ביטקוין המחזיקות 2% מסך היצע הביטקוין. מָקוֹר: BitInfoCharts

מדדי הפרויקט

מדדי הפרויקט הם איכותיים במהותם ומשקפים בעיקר את חזון ומטרות הפיתוח של הצוות העומד מאחורי הפרוטוקול. דוגמאות מרכזיות להן כוללות ניירות לבנים, מבני צוות, טוקניקים ועוד.

פרויקט ניירות לבנים

קריאת נייר לבן של פרויקט חיונית למשתמשים כדי להשיג הבנה בסיסית של הפרוטוקול, העיצוב שלו, השירות והמשקוף המקורי. כאשר בודקים נייר לבן משתמשים בדרך כלל צריכים לשקול:

  • הרציונל והחזון של הפרויקט
  • השתמש במקרים עם לקוחות יעד מוגדרים בבירור
  • מאפיינים טכניים מרכזיים של הפרויקט, כגון מנגנון הקונצנזוס בו נעשה שימוש
  • מפת דרכים מפורטת לפרויקט
  • טוקנומיקה עם שימוש והפצה של אסימונים

מלבד העיתון הלבן של הפרויקט, משתמשים יכולים לפנות לעמודים חד-פעמיים לקבלת סיכום הפרויקט. ניירות עבודה טכניים, שנראים בדרך כלל בפרוטוקולי בלוקצ’יין ציבוריים, מאפשרים למשתמשים לקבל הבנה טכנית מעמיקה של הפרויקט.

קְבוּצָה

חשוב ללמוד על המייסדים ועל הצוות שעומד מאחורי פרויקט לפני שתשקול להשקיע. שקיפות, כישורים ורקורד קודם הם גורמים ברורים לחיפוש.

אתרים וערוצי מדיה חברתית

אתר תקין יחד עם נוכחות פעילה ברשתות החברתיות מהווה אינדיקטור טוב לפופולריות של הפרויקט. ערוצים כמו מברק ודיסקורד נהדרים גם להיות חלק מהקהילה ולצפות מקרוב בפרויקט מבחינת התקשורת וההתקדמות של הצוות..

תרומות של Github

גיתוב הוא אתר הכניסה למשתמשים למעקב אחר התקדמות הפיתוח. מספר ההתחייבויות שהוגשו הוא מדד נפוץ למעקב אחר פרויקט.

משתמשים יכולים להתייחס ל- Github Stars כדי ללמוד עוד על מפתחי המפתח וההצעות בפרויקט קריפטוגרפי. התורמים שמקבלים הכי הרבה כוכבים הם בדרך כלל מפתחי המפתח של הפרוטוקול ו- מאגרים עם הכי הרבה כוכבים הן ההצעות המרכזיות הנדונות בקרב קהילת המפתחים.

טוקנומיקה

האסימונים הטכניים במאמר הלבן של פרויקט משקפים את מנגנון ההפצה והכלכלה המוצעים באסימון הפרויקט. חלק מהנתונים הסטטיסטיים העיקריים כאן כוללים את סך ההיצע, שיעור ההנפקה, התחייבויות כלשהן לרכישה מחדש והקצאת סמלים לצוות הפרויקט ולאוצר..

אם מרבית האסימונים מוקצים למייסדים ולאוצר, ניתן לטפל בקלות במחיר האסימונים והפרויקט יהווה השקעה מסוכנת עבור המשתמשים. עם זאת, אם מוקצה להם מעט מדי, יתכן שלא יהיו מספיק משאבים וגם לא תמריץ לפתח את המערכת האקולוגית.

מדדים פיננסיים

מדדים פיננסיים מתייחסים לסטטיסטיקה כגון שווי שוק, נזילות ונתוני אספקה ​​אסימוניים.

שווי שוק

שווי שוק מייצג את ערך הרשת הכולל של מטבע קריפטוגרפי ומחושב על ידי הכפלת המחיר הנוכחי עם היצע המחזור של האסימון. מדד זה משמש לעתים קרובות להערכת פוטנציאל הצמיחה של מטבע קריפטוגרפי.

רוב רשימות המטבעות המובילות, כמו זו שנמצאת CoinGecko, מדורגות מבחינת שווי שוק, ובזמן כתיבת שורות אלה ביטקוין ואת’ריום נמצאים בשני המקומות הראשונים.

שווי השוק של הביטקוין הגיע לראשונה ל -900 מיליארד דולר ב -14 בפברואר. מקור: CoinGecko

נזילות ונפח מסחר

נזילות מתייחסת לאיזו קלות נכס קריפטו ניתן לקנות ולמכור בשוק. ניתן להעריך את הנזילות של נכס קריפטו על ידי גורמים כמו נפח המסחר 24 שעות, מספר זוגות המסחר הזמינים בשוק ומספר הכתובות הפעילות המחזיקות באסימון..

Tether (USDT) הוא מטבע הקריפטוגרפי הנפוץ ביותר בזמן הכתיבה. מָקוֹר: CoinGecko

מנגנון אספקה

אספקה ​​מרבית, אספקה ​​במחזור והיצע כולל הם המדדים המרכזיים במנגנון האספקה ​​של אסימון. ההיצע המקסימלי כולל את כל האסימונים שנמצאים במחזור וכן את אלה שעדיין לא הונפקו.

ההיצע במחזור מתייחס למספר המטבעות או האסימונים הזמינים לציבור ונסחרים בשוק. סטטיסטיקה של היצע הינה לב ליבם של מרבית המודלים והדיונים בנושא הערכת מחירים.

לביטקוין יש היצע במחזור של 18,630,100. מָקוֹר: CoinGecko

גורמי סיכון

מרחב הקריפטו הוא סביבה בסיכון גבוה עקב שורה של אתגרים, החל מביטולים טכניים ועד לסיבוכים רגולטוריים וסיכוני אבטחה אחרים שמשתמשים צריכים להיות מודעים להם לחלוטין..

סיכונים משפטיים / רגולטוריים

אסימונים לקריפטו עשויים להיות כפופים לרגולציה או לסיכונים משפטיים בהתאם למנגנון הנפקת האסימונים שלהם ו / או תחומי שיפוט מבצעיים. למשל, אם האסימונים מונפקים באמצעות הנפקת מטבע ראשונית בארצות הברית, האסימונים עשויים להתמודד עם תביעה פוטנציאלית מטעם רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הנפקות ניירות ערך לא רשומות..

דוגמה עדכנית לסיכונים רגולטוריים העומדים בפני פרויקטים של קריפטו היא זו של Ripple. החברה שעומדת מאחורי הקריפטוגרפיה השישית בגודלה, XRP, חויבה לאחרונה על ידי ה- SEC האמריקני בגין הנפקת ניירות הערך הבלתי רשומים שלה ב -1.3 מיליארד דולר בשנת 2013.

חוזה / סיכוני אבטחה חכמים

ללא קשר לחזון ולהתקדמות של הפרויקט, ניצולים ביטחוניים מהווים איום מתמיד ועלולים להוביל לאובדן כספים. בהתחשב בכך שמפתחים יכולים לתכנן בקלות קוד, על המשתמשים לשים לב לפרויקטים שעברו ביקורת עצמאית על ידי חברות אבטחה.

פגיעויות חוזיות חכמות, כמו התקפות הלוואות בזק, נותרות נפוצות בשוק הפיננסים המבוזר והביאו להפסדים של 48 מיליון דולר עד כה בשנת 2021.

סיכונים עסקיים

בפרוטוקולים של מטבעות קריפטוגרפיים, הנוף התחרותי של מקרי השימוש שלהם בהתאמה מהווה סיכון עסקי למשתמשים. לדוגמא, אסימונים המייצגים בורסת קריפטו מבוזרת מתמודדים עם תחרות מבורסות מבוזרות אחרות, אולי מבוססות יותר, וממוסדות פיננסיים מסורתיים. דוגמה נוספת תהיה אסימונים לתשלומים, שם הם מתמודדים עם תחרות מצד ענקיות התשלום המסורתיות כמו PayPal.

מחשבות סוגרות

ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים צוברים פופולריות בקרב סוחרים קמעונאיים במהלך הריצה האחרונה. עם זאת, על המשתמשים לשים לב לסיכונים הגלומים ולשקול כמה מדדי הניתוח הבסיסיים שנדונו לעיל בעת הערכת פרויקטים חדשים וקיימים..

משתמשים המעוניינים לסחור יכולים גם לעיין במדריך המסחר שלנו בהסבר קריפטוגרפי שלב אחר שלב כדי להתחיל ולהירשם לחשבון ב- OKEx כדי לקבל 10 דולר..

OKEx Insights מציג ניתוחי שוק, מאפיינים מעמיקים וחדשות אוסרות מאנשי מקצוע בקריפטו.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner