מה זה Stellar (XLM)? כל מה שאתה צריך לדעת על זה

מבוא

במדריך זה ננתח מהו כּוֹכָבִי (XLM), איך זה עובד, מה התכונות שלו ומי עומד מאחורי הפרויקט המעניין הזה בשוק הקריפטוגרפיה. למי שלא יודע, Stellar היא בין 10 הרשתות המטבעות המובילות בשוק והיא פועלת כבר כשלוש שנים החל מאוגוסט 2019.. 

מה זה כוכבים?

Stellar הוא חסימת מטבעות קריפטוגרפיה שנוצרה על ידי ג’ד מק’לב וג’ויס קים עוד בשנת 2014. הפרויקט נולד לאחר שמקיילב הקים את Ripple ואת חילופי המטבעות מטבע הר. גוקס. 

Stellar היא פלטפורמה המחברת בין בנקים, מערכות תשלומים ואנשים. הכוונה העיקרית היא להיות מסוגלים להציע העברות זולות ומהירות הן למשתמשים בודדים והן לחברות המשתמשות בהן טכנולוגיית בלוקצ’יין

הטכנולוגיה אפשרה לחלוק מידע ברחבי העולם בצורה מהירה וקלה, ועזרה לחברות לשפר את תוצאותיהן ולהפוך את החברה ליעילה הרבה יותר. אך קשה היה להעביר כספים ממדינה למדינה אחרת, אכן, הם יקרים ואיטיים. 

מק’כלב פעל לשיפור הגישה שיש למשתמשים לעולם המטבעות קריפטוגרפיים וכיצד הם יכולים להתמודד עם נכסים דיגיטליים. הוא יצר הר גוקס, בורסת הקריפטו המסיבית הראשונה בעולם, הוא הקים את Ripple, המתחרה העיקרית של סטלר, והקים יחד את Stellar. 

Stellar הוא פרויקט שיש לו בסיס נתונים מבוזר ופתוח המאפשר לצדדים לשלוח ולקבל כספים עם זמן אישור של 3 עד 5 שניות. הרשת מסוגלת גם לתמוך באלפי עסקאות בשנייה, הרבה יותר מרשתות קריפטו אחרות כמו ביטקוין (BTC) או את’ריום (ETH).. 

כדי להעביר כספים מעבר לגבולות, רשת Stellar מופעלת על ידי Lumens, המטבע הקריפטוגרפי העשירי בגודלו בשוק המיוצג כ- XLM. בנקים מתחברים דרך רשת זו ומאפשרים למשתמשים לשלוח כספים בדרך מהירה וקלה בשילוב מטבעות קריפטוגרפיים וטכנולוגיית בלוקצ’יין למערכת הבנקאות המסורתית.. 

אם בנק רוצה לשלוח כספים ממדינה למדינה אחרת, ניתן לעשות זאת במטבע פיאט מקומי וקבלת מטבע מקומי במדינה האחרת. הכל יכול להתבצע באמצעות הנכס הדיגיטלי XLM או כל מטבע אחר המבוסס על רשת הכוכבים. 

כאמור, סטלר היא מערכת מבוזרת, כלומר אין לה רשות מרכזית השולטת בעסקאות. באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין, ניתן לאחסן את כל המידע אודות XLM שנשלחו והתקבלו בבטחה. עסקאות אלה ברשת מאומתות באמצעות פרוטוקול קונצנזוס כוכבי.

עוגנים ברשת הכוכבים מאפשרים למשתתפים לקבל זיכויים ברגע שהם זקוקים לכך. עוגנים אלה מחזיקים את הפיקדון שהחברה או האדם הפרטי ומנפיק עבורם אשראי. בעזרת עוגנים אלה ניתן גם לשלוח עסקה באמצעות מטבע אחד וגורם אחר המקבל את הכספים במטבע פיאט שונה. 

לרשת יש מנגנון שנקרא שרשרת המרה המאפשר את העסקה בין שני מטבעות לא נזילים. לדוגמא, עסקה בין MXN ל- INR. ניתן להמיר את כספי ה- MXN בדולר ארה”ב ואז להחליף את הדולר ב- BTC, את ה- BTC תמורת XLM ואת ה- XLM תמורת INR. 

אלגוריתם קונצנזוס כוכבי

סטלר עבד עם אלגוריתם קונצנזוס המכונה סובלנות לתקלות ביזנטיות (PBFT). בעזרתה אפשר לעזור לרשת לפעול גם כששחקנים פועלים בזדון. עם זאת, אלגוריתם קונצנזוס זה הוחלף באחר. 

ברשת Stellar, הייתה קבוצה מוגדרת מראש של מאמתים שנבחרו על ידי רשות מרכזית. זה שונה לחלוטין מאיך פו (הוכחת עבודה) כאשר מאמתים הם כורים המספקים את כוח העיבוד הדרוש ואינם נבחרים על ידי שום רשות מרכזית. 

המאמתים שפעלו ברשת Stellar הסכימו על דברים שונים, כולל אימות עסקאות. כדי שמערכות ה- PBFT יעבדו, יש צורך כי 66% מהמאמתים יגיעו לקונצנזוס. המשמעות היא שמשתתפים זדוניים לא צריכים להגיע ליותר מ -33% מהקונצנזוס כדי שהרשת תמשיך לעבוד. 

Stellar התקדם ואימץ גרסה חדשה של אלגוריתם קונצנזוס שמבוסס על הסכם ביזנטי מאוחד (FBA) וזה מכונה גם “פרוטוקול הקונצנזוס הכוכבי”. 

על פי מעבדות בלוקצ’יין בלונדון, פרוטוקול Stellar Consensus הוא היישום הראשון של ה- FBA, שנוצר בשנת 2015 על ידי פרופסור דייוויד מזייר מסטנפורד. מערכת זו מתארת ​​את הדרך של צמתים ברשת להגיע להסכם שניתן להשתמש בו לבלוק-שרשראות. 

למערכת שלושה מאפיינים עיקריים:

  • שליטה מבוזרת: כל אחד יכול להיות מאמת ברשת.
  • השהיה נמוכה: ניתן להגיע להסכמה תוך שניות ספורות. 
  • אמון גמיש: המשתתפים רשאים להחליט באילו צמתים אחרים הם סומכים, ללא הגבלות.
  • אבטחה אסימפטוטית: משתמשים בחתימות דיגיטליות ובמשפחות חשיש באופן להגן על הרשת.

המערכת עובדת באמצעות מניינים, פרוסות מניין וגם צמתים. מניין הוא קבוצה של צמתים שמספיק כדי להגיע להסכמה. פרוסת מניין היא קבוצת צמתים המספיקה בכדי לשכנע צומת אחר בתוקף של הצהרה, המכונה “פרוסות”. 

צומת מניין מתקיים כאשר שני מניינים חולקים צומת חיוני להסכם. מפריעים ומתערבים בהסכם הפנימי של זה. מעבדות הבלוקצ’יין בלונדון מסבירות כי זה חשוב לפרוטוקול קונצנזוס חזק שכן אחרת, הרשת יכולה להגיע להסכמות נפרדות. זו הסיבה שכל מניין אחד זקוק לפחות לצומת אחד עם השני כדי שהקונצנזוס יעבוד. 

משבצות הן עדכונים לפנקס הספרים שכל הצמתים חייבים להסכים אליו. 

מעבדת בלוקצ’יין בלונדון כתבה על משבצות:

“חריצים הם, למעשה, חסימות. כל המשתתפים ברשת בלוקצ’יין חייבים להסכים לתוקף החסימה ולעדכן את פנקסיהם האישיים כך שיכללו אותה לאחר פרסום. ברגע שזה נעשה, מושגת הסכמה. “

צמתים יכולים להתנהג בצורה לא טובה ולנהוג היטב. צמתים שלא מתנהגים הם כאלה שאינם פועלים לפי כללי הפרוטוקול ואינם פועלים לטובת הרשת. הם לא בוחרים בפרוסות מניין הגיוניות וייתכן שהתרסקו. אלה פשוט צמתים כושלים שלא ניתן לסמוך עליהם בקונצנזוס זה. 

צמתים מתנהגים היטב פועלים לפי פרוטוקול ושיטות עבודה מומלצות. הם גם מכוונים היטב ומבטיחים את בטיחות הרשת באמצעות אמצעים שונים. 

באמצעות הצבעה בפדרציה, ניתן להבטיח שהקונצנזוס ברשת יישאר ללא פגע למרות כישלון הצומת, SCP מציגה הצבעה Federating המשמשת גם עם מניינים ופרוסות המאפשרים לרשת להשיג קונצנזוס ללא צורך בכל הצמתים ברשת.. 

למערכת זו יש מגבלות. הוא אינו מספק מערכת לטביעת מטבעות דיגיטליים או תכנית תמריצים לעידוד התנהגות טובה מצמתים. במקרים רבים, צמתים יכולים גם לבחור פרוסות מניין גרועות ולפגוע בקונצנזוס. 

הפרוטוקול אמנם שימושי מאוד עבור רשת הכוכבים, אך ניתן להשתמש בו ליישומים החורגים מטכנולוגיית הבלוקצ’יין. 

מה זה לומן?

Lumens או XLM הוא המטבע הדיגיטלי שמפעיל את רשת הבלוקצ’יין Stellar. על פי האתר הרשמי של הכוכבים, לומן מובנה ברשת וזה יכול להיחשב כיחידת מטבע דיגיטלי, כמו ביטקוין. 

המטבע הווירטואלי הושק בשנת 2014 עם רשת Stellar והונפקו 100 מיליארד לומן. באותה תקופה, XLM היה ידוע בשם כוכבים אבל השם השתנה ל לומן בשנת 2015. 

ללומנים שתי מטרות שונות. הראשון הוא שהם יכולים למלא תפקיד קטן נגד דואר זבל מאחר ולומנים משמשים לתשלום דמי עסקה ולהחזקת יתרות מינימליות בחשבונות ברשת Stellar. זה ימנע מאנשים להציף את הרשת ולסייע בתעדוף. 

דמי העסקה ברשת Stellar שווים ל- 0.00001 לומן. בתשלום זה ניתן לצמצם כוונות זדוניות של משתמשים להציף את הרשת, דבר המכונה התקפת DoS, ידוע גם כמתקפת מניעת שירות. 

המטרה השנייה היא לומנס להקל על עסקאות רב-מטבעיות. Lumens מאפשר עסקאות בין זוגות מטבעות בין אין שוק ישיר גדול שפועל כגשר. ראוי לציין כי חייב להיות שוק נזיל בין לומן לכל אחד מהמטבעות המעורבים. 

כאמור, נוצרו 100 מיליארד לומן עם שחרור הרשת. כפי שסטלאר מודיע, יש שיעור אינפלציה של 1% בכל שנה ולא ניתן לייצר לומן חדש באופן שרירותי על ידי אף אחד. 

הצמתים שעובדים בצורה מבוזרת לא צפויים לקבל ולאשר שינוי בכללים סביב יצירת לומן. יחד עם זאת, אם יחליטו לשנות תכונה זו, אנשים בהחלט יאבדו אמון ב- Stellar.org וכל הפרויקט יושפע קשות. 

כדי להבין את תכנית העמלות, יש לקחת בחשבון שני ערכים מיוחדים: עמלת הבסיס היא 0.00001 XLM ורזרבת הבסיס קרובה ל 0.5 XLM. 

דמי העסקה מחושבים כדלקמן:

  • עמלת עסקה = (מספר פעולות x עמלת בסיס)

בסופו של דבר זה יהיה זול מאוד לביצוע עסקאות ברחבי העולם. עם $ 1 בלבד ניתן יהיה לכסות כ -400,000 עסקאות. הנתונים שמסרו Stellar הם מאפריל 2018, מה שאומר שהדברים יכלו להשתנות באותה תקופה. 

חילופי מטבעות קריפטוגרפיים שונים יאפשרו למשקיעים לרכוש מטבעות XLM. זוגות מסחר רבים ושונים יעזרו למשתמשים לרכוש מטבע דיגיטלי זה. אם אתה רוצה לדעת יותר, אתה יכול לקרוא את המדריך שלנו כיצד לקנות Stellar Lumens (XLM) מביננס. 

האתר הרשמי של כוכבים ממליץ למשתמשים להתייעץ עם תמצית הייעוץ לצרכנים מועצת המימון להגנת הצרכן (CPFB) על הסיכונים הפוטנציאליים הכרוכים במטבעות דיגיטליים. 

Lumens חווה פעולת מחירים תנודתית מאוד, כמו נכסים דיגיטליים רבים אחרים בעולם. מחיר המטבע הווירטואלי היה נמוך מ- $ 0.002 בתחילת 2017 והוא זינק ל 0.93 $ למטבע בינואר 2019 עם ריצת האלטקוין המסיבית. מאותו הרגע המטבע הווירטואלי התנהג באופן דומה מאוד לביטקוין במהלך מגמת הדוב והוא הגיע לנקודה הנמוכה ביותר מזה יותר משנה לפני מספר שעות בלבד כאשר הוא נסחר מתחת ל -0.669 דולר למטבע, על פי הנתונים שמסרו CoinMarketCap

כאמור, ברשת Stellar יש אינפלציה של 1% בכל שנה. העמלות שמשלמים המשתמשים מחולקות מחדש בתהליך האינפלציה. הרשת גובה גם דמי בסיס עבור כל פעולה בעסקה. הכספים מדמי הבסיס מתווספים לאחר מכן למאגר האינפלציה. מי שמחזיק לומן יכול להצביע לאן הכספים הולכים. הלומנים עוברים לחשבונות שמקבלים 0.05% מהקולות מחשבונות אחרים ברשת. 

100 מיליארד הלומן הולכים להיות מופצים בדרך הבאה:

  • 50% ליחידים
  • 25% לשותפים
  • 20% למחזיקי ביטקוין ו- XRP
  • 5% שמורות להוצאות התפעול של Stellar.org

ההחלטה למסור את הלומנים הללו נובעת מהמטרה שיש להם להשיג “כלכלה דיגיטלית כוללת יותר”. המשימה שלהם היא להציע למשתמשים אפשרות לחבר אנשים לשירותים פיננסיים בעלות נמוכה בהשוואה לשירותים פיננסיים מסורתיים יקרים. 

מתחרים כוכבי לומן

מטבעות קריפטוגרפיים שונים בשוק מתחרים כיום מול Stellar. לדוגמא, אחת מהן היא XRP וחברת Ripple שמקיילב הקים בעבר. 

ההבדלים העיקריים בין Stellar ו- Ripple קשורים למטרות שלהם, לגודל כל אחד מהארגונים הללו, לרשתות האינפלציוניות (והדפלציוניות) שיש להם, לפרוטוקולי הקונצנזוס ולאופן העבודה שלהם בשוק המטבעות.. 

XRP ו- XLM יכולים לשמש הן חברות והן משתמשים לשלוח עסקאות ברחבי העולם בצורה מהירה וקלה. עם זאת, XRP הוא מטבע וירטואלי יקר בהרבה בהשוואה ל- XLM ומספר החברות העובדות עם Ripple גדול בהרבה מהחברות המשתמשות ברשת Stellar.. 

מכיוון ששני אלה מכילים אלגוריתמים שונים של קונצנזוס, חברות בשוק ימצאו בכל אחד ממטבעות הקריפטו והרשתות הללו פתרונות שונים שיתאימו לצרכיהם.. 

ריפל כבר שותפה עם למעלה מ -200 חברות פיננסיות ברחבי העולם שכבר משתמשות במוצרים ובשירותים שיצרו. הם חברה שיש לה משרדים ברחבי העולם שמוכרת XRP לשוק כדי לממן את פעילותם. במקום זאת, ל- Stellar יש ארגון קטן יותר והם מחזיקים רק 5% ממטבעות ה- XLM שנוצרו אי פעם. ריפל מחזיקה בכ- 60% מסך ההיצע של XRP. 

לגבי אינפלציה, כמות קטנה של XRP נשרפת על כל עסקה. למרות שנשרף XRP אלה אינם משמעותיים בכדי להעלות את מחיר ה- XRP בטווח הארוך, הם מסייעים במניעת התקפות זבל ברשת. ל- XLM יש אינפלציה של 1% בשנה ולא שריפת מטבעות. אינפלציה זו מחליפה את ה- XLM האבוד והיא מסייעת בחלוקה מחדש של כספים ברשת. 

אתה יכול לקרוא את ההשוואה המלאה שלנו בין אדווה לכוכבים. 

Ethereum (ETH) הוא גם מטבע קריפטוגרפי מוכר בשוק שעלול להיחשב בסופו של דבר כמתחרה כוכבי. למה? מכיוון שהוא מציע גם אפשרות לשלוח ולקבל העברות מהירות, זולות יותר מביטקוין אך עם נזילות גבוהה יותר גם כן. 

Ethereum הוא המטבע השני בגודלו של המטבע בשוק לאחר Bitcoin, בעוד Stellar נמצאת כעת במקום העשירי. אף על פי כן, שימוש מהיר יותר וזול יותר ב- Stellar מאשר באת’ריום, שמתמקד באפשרות לחברות, הצעות מטבע ראשוניות (ICO) וחברות לשחרר את המטבעות הדיגיטליים שלהן על גבי רשת הבלוקצ’יין שלה.. 

פרוטוקול הקונצנזוס שמפעיל את אתריום שונה לחלוטין מזה שמשתמש כיום על ידי סטלר. ואכן, את’ריום משתמש באלגוריתם של קונצנזוס הוכחה לעבודה והוא מעוניין לעבור להוכחת היקף שיאפשר לו להתמקד. 

למרות שחובבים רבים יחשבו כי מטבעות דיגיטליים אלה אינם יכולים להתקיים יחד בשוק, הם פועלים בשוק תקופה ארוכה.. 

שותפויות כוכבי לומן

סטלר צומחת גם בשוק עם שותפויות חשובות מאוד עליה חתמה עם חברות אחרות בעולם. 

אחד הפרויקטים החשובים ביותר שעליו עובד כיום סטלר קשור לענקית הטכנולוגיה יבמ. חברת הטכנולוגיה שיתפה פעולה עם מספר רב של בנקים וגופים פיננסיים אחרים בעולם, במיוחד באזור אסיה הפסיפי. עם השותפות הזו, המטרה היא להעביר כסף מנייר לרשת הבלוקצ’יין Stellar. 

שותפות נוספת עליה חתמה חברת Stellar היא עם ורידיום, העובדת גם עם יבמ. ורדיום הוא שוק אשראי פחמן עולמי. המטרה היא לעבוד על שילוב אסימון ה- VERDE עם פלטפורמות המסחר העוסקות בנפט ובגז. 

ישנן שותפויות אחרות בהן מעורבת סטלר, כולל Stellar X, Garden Open, TillBilly, Slice, Sure Remit ו- SmartLands. אם אתה רוצה לדעת יותר על זה, אתה יכול לקרוא איזה כ 8 פרויקטים מרגשים בפלטפורמת הכוכבים (XLM). 

בין השותפים האחרים של כוכבים נמנים דלויט, סטריפ ו- Le.com, בין היתר. 

סיכום

Stellar הוא אחד המטבעות הדיגיטליים הפופולאריים ביותר בשוק. למרות שישנם מתחרים רבים, הוא מציע מאפיינים רבים ושונים המאפשרים לו להיות בין 10 הפרויקטים המובילים במטבע וירטואלי בחלל. 

רשת זו מאפשרת לחברות ואנשים פרטיים לשלוח ולקבל כספים בצורה מהירה וזולה. באמצעות רשת Stellar ניתן גם לסייע לחברות בשיפור שירותיהן ומוצריהן. 

בנוגע לאלגוריתם הקונצנזוס, Stellar יישמה פיתרון מוצלח המסייע למטבע הווירטואלי ולרשת הבלוקצ’יין להישאר מהמתחרות ביותר בתחום.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner