מהם שערי חליפין?

אם אתם עוסקים במסחר במט”ח, אזי שערי החליפין הם משהו שתחשבו עליו באופן קבוע מאוד לאורך כל יום מסחר. אם אתה סוחר חדש, או מישהו שמסתכל מבחוץ, אתה יכול לתהות בדיוק מה שערי החליפין ולמה הם בכלל חשובים.

אלה שתי הנקודות בהן נתייחס במתן תמונה ברורה יותר לגבי תפקוד שערי החליפין ומדוע הם כה חשובים.

יסודות שער חליפין

מנקודת מבט פשוטה מאוד, שער החליפין אומר לך את הערך של מטבע אחד מול אחר. אז שער החליפין הוא מה שתשתמשו אם תרצו לדעת כמה יעלה יורו 1 בדולרים אמריקאים למשל. אם ניקח דוגמה זו בשיעור להיום, אירו אחד יהיה שווה 1.12 $, אז אם אתה רוצה לקנות אירו 1, זה יעלה לך 1.12 $..

ערך שער חליפין זה משתנה תמיד על בסיס השוק והסחר בשוק זה, מה שקובע למעשה את המחיר עבור כל מטבע. ישנם מגוון נהגים בכל הנוגע לשערי חליפין של מטבעות מסוימים. אלה כוללים לא רק את התחזית הכלכלית של המדינה, אלא גם גורמים אחרים כמו סביבות חברתיות, ביתיות וגיאופוליטיות. כל הגורמים הללו באים לידי ביטוי במסחר במטבעות בשוק המט”ח הפתוח 24 שעות ביממה, 5 ימים בשבוע. זהו השוק הפיננסי הגדול הנסחר בעולם כיום, עם ערכים העולים על 5 טריליון דולר הנסחרים על בסיס יומי.

כמה חשוב שער החליפין?

לשער החליפין חשיבות מרכזית ממספר סיבות. ראשית, אתה עשוי לחשוב כי שער החליפין אינו משפיע עליך אם אינך עוסק במסחר במט”ח. זה לא המקרה. דוגמה נפוצה מאוד לאופן שבו שערי החליפין יכולים להשפיע על הכספים האישיים שלכם, אם אתם לוקחים חופשה או נסיעה לארה”ב מאירופה או להיפך. אם אתה בא מאירופה והדולר חזק, היורו שלך יקנה לך למעשה יותר דולרים אמריקאים. זה יביא לטיול זול יותר בסך הכל. הדבר נכון גם בכיוון ההפוך.

ברמה רחבה יותר, לחוזק המטבע ולשערי החליפין יכולה להיות השפעה רבה על עלות היבוא והיצוא. זה מוביל מדינות לתעדף את יציבות המטבע שלהן, במיוחד מול הדולר שיכול לשפר את פוטנציאל המסחר שלהן. יציבות שערי החליפין בין שותפי סחר גדולים כמו ארה”ב והאיחוד האירופי חיונית לכלכלה כולה.

מבחינת מתווכי מט”ח וסוחרים בשוק, שערי החליפין מקבלים משמעות שונה מכיוון שהשוק נכנס למגוון עסקאות בהן התנודות בשערי החליפין יכולות להביא רווחים והפסדים לסוחרים..

סוגים שונים של שערי חליפין

אם מסתכלים על שער חליפין, אתה יכול להניח שיש רק סוג אחד של שער. למעשה, זה גם לא המקרה. ישנם מספר סוגים של שערי חליפין אשר ניתן למקם בעיקר לשתי קטגוריות, שער גמיש ושיעור קבוע.

שערי חליפין גמישים

הרוב המכריע של שערי החליפין בעולם גמישים. זה בהחלט חל על כל אחד מהמטבעות העיקריים שתיתקל בהם במסחר במט”ח. שער חליפין גמיש פירושו שהשער נע באופן חופשי על סמך סמכויות שוק המט”ח והמסחר שמתרחש.

עם שער גמיש, אין התערבות ישירה של ממשלה לקבוע את ערך המטבע של האומה. יש כמובן מספר השפעות על שערי חליפין גמישים, והמדיניות הפיסקלית הממשלתית משחקת כאן תפקיד. עם זאת, מדיניות משפיעה בדרך כלל על שער חליפין לאורך תקופה ארוכה יותר ובאופן עקיף.

שערי חליפין קבועים

שער חליפין קבוע הוא לעתים נדירות שזז. זה יכול להיות ממספר סיבות, אם כי לרוב שערי חליפין אלה נקבעים ומוסדרים על ידי ממשלת מדינותיהם. המטבע של מדינות אלה בדרך כלל מוצמד לדולר אמריקאי בטווח מסוים.

על מנת לשמור על טווח זה מול הדולר, הבנקים המרכזיים במדינות אלה מחזיקים בדרך כלל מספיק דולר אמריקאי במילואים, ואז הם יכולים להחליף למטבע המקומי כדי להפחית את המחזור ולשמור על ערך מסוים. הם גם ישלוט בחוזקה בתנועת המטבע לארץ ומחוצה לה ברוב המקרים. הדולר ההונג קונגי הוא דוגמה למטבע שמוצמד לדולר, בעוד שגם יואן הסיני נשלט בצורה די קפדנית ואינו נע בתדירות גבוהה כמו מטבע שער חליפין גמיש..

גורמים העלולים להשפיע על שער חליפין

ישנם גורמים מרכזיים רבים אשר עשויים להשפיע על שער החליפין של מטבע מסוים. בדרך כלל, המצב הכלכלי הכללי של מדינה הוא אחד הגורמים הגדולים ביותר בקביעת שער המטבע שלה. כאשר לאומה יש תקופה חזקה וחיובית של צמיחה כלכלית, זה בדרך כלל נתקל בכמות השקעה מוגברת ויותר אחזקות במטבע זה. באופן כללי, מטבע חזק מעיד על תנאים כלכליים טובים במדינה זו (ישנם כמה מטבעות מקלט בטוח כמו USD ו- JPY שיכולים להוכיח את החריג כאן).

גם לשיעור הריבית של מדינה יש השפעה רבה על חוזק המטבע ושער החליפין. אם למדינה יש ריבית גבוהה, מטבע זה בדרך כלל נחשב יקר יותר והוא יירכש על ידי המשקיעים מתוך כוונה להגדיל את התשואות באמצעות הריבית הגבוהה יותר..

גורם מרכזי נוסף בכל הנוגע לשערי החליפין הוא אספקת מטבע. יש לשלוט בזה בקפידה שכן היצע יתר של מטבע יכול לערער אותו מאוד ולהביא לירידה בשיעורים ולעליית האינפלציה ככל שמטבע הופך להיות פחות יקר ככל שיהיה זמין יותר ביחס לביקוש..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Social Links
Facebooktwitter
Promo
banner
Promo
banner